
Izvor: Blic, 17.Okt.2011, 22:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šoškić: Inflacija će i dalje da pada
U narednom periodu inflacija će i dalje da pada, a tome će prvenstveno doprineti stabilizacija cena hrane i usporen rast regulisanih cena, rekao je danas guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić na sastanku sa privrednicima Raškog i Moravičkog okruga.
"Međugodišnja inflacija merena indeksom potrošačkih cena sa 14,7 odsto, koliko je iznosila u aprilu, u septembru je smanjena na 9,3 odsto", naglasio je Šoškić govoreći o projekcijama monetarne politike u funkciji >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ostvarenja makroekonomske stabilnosti.
"Imajući u vidu da je u trećem tromesečju ostvarena deflacija od 0,4 odsto i da se očekuje dalji pad inflacije, Izvršni odbor NBS smanjio je referentnu kamatnu stopu za 0,5 procentnih poena i iznosi 10,75 odsto", podsetio je guverner.
O protestima protiv pohlepe
Komentarišući proteste protiv finansijskih institucija u svetu, Šoškić je rekao da je vreme je da se vratimo tradicionalnim razvojnim modelima, koji znače svođenje potrošnje zemalja u realne okvire.
"Važno je na vreme utvrditi granice zaduživanja. Srbija je dobro uradila svoj deo posla, jer smo Zakonom o budžetskom sistemu prošle godine definisali u kom se gabaritu može kretati ukupni javni dug", kazao je on.
Što se tiče pada domaće i inostrane tražnje, NBS je revidirala projekciju ovogodišnjeg rasta bruto domaćeg proizvoda sa 3 odsto na 2,5 odsto, kazao je Šoškić.
Ipak, u trećem tromesečju očekuje se određeni oporavak ekonomske aktivnosti kao posledica očekivano boljih rezultata u poljoprivredi i saobraćaju. Šoškić je istakao da na deviznom tržištu treba i dalje očekivati stabilna kretanja.
"Kurs dinara je stabilizovan od jula, uz visoke dnevne promete na međubankarskom deviznom tržištu u proseku od oko 100 miliona evra”, naveo je on.
Šoškić je ocenio da za sada nema razloga za očekivanje nestabilnosti finansijskog sistema Srbije.
"NBS prati dešavanja na međunarodnom i domaćem tržištu i ima pripremljen paket mera u slučaju većih poremećaja. Za sada verujemo da nema razloga očekivanju nestabilnosti u finansijskom sistemu Srbije”, rekao je Šoškić.
Guverner je rekao da veruje je otpornost Srbije na potencijalne izvore ekonomske krize sada veća nego 2008. godinu.
Devizne rezerve
Zamoljen da prokomentariše česte primedbe da devizne rezerve treba plasirati u privredu, guverner NBS je rekao da to nije u skladu sa zakonom.
"Devizne rezerve služe za izmirivanje obaveza prema inostranim poveriocima i za potencijalne intervencije na međubankarskom deviznom tržištu", naglasio je Šoškić. "Intervencija u privredi je neprimerena tržišnoj ekonomiji i devizne rezerve se na taj način nigde u svetu ne koriste".
"Kod nas nisu dozvoljene filijale stranih banaka, već separatna pravna lica pod strogom kontrolom NBS. Pored toga, izvori finansiranja banaka su uglavnom domaći", rekao je Šoškić, dodajući da, i pored toga, Srbija oseća potencijalno negativne efekte krize javnog duga u svetu.
On je ocenio da je domaći bankarski sistem likvidan i da u domaćim bankama ima dovoljno sredstava za kreditiranje privrede.
"Sredstva su, nažalost, u većoj meri okrenuta finansiranju države, a jednim delom i u operacijama sa NBS", rekao je Šoškić.
Guverner je kazao da je u poodmakloj fazi formiranje razvojne banke i da na tome rade stručne službe vlade Srbije i "KfW banke" i da je urađena Studija izvodljivosti.
"NBS podržava ovakvu instituciju, ali je važno da se uspostavi mehanizam racionalnog i odgovornog upravljanja sredstvima takve institucije", rekao je on.
Povezane vesti: Srednji kurs evra sutra 100,06 Dinar u ponedeljak jači 0,1 odsto, srednji kurs evra 100,01 Dinar danas jači za 38 para Dinar i sutra jača, srednji kurs evra 100,13 Dinar danas jači za 0,7 odsto