Somboled vrbuje Imlekove seljake

Izvor: S media, 04.Nov.2010, 10:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

'Somboled' vrbuje 'Imlekove' seljake

U danu kada je saopštena sudska odluka o monopolskom položaju „Salforda", „Somboled" poslao proizvođačima ponude sa većom otkupnom cenom.

Istog dana kada je Upravni sud saopštio da je Antimonopolska komisija pravilno utvrdila da „Denjub fuds grupa", koja posluje u sastavu „Salforda", ima monopolski položaj na tržištu otkupa mleka i da je taj položaj zloupotrebila, iz „Somboleda" je stigla otkupna ponuda proizvođačima mleka viša za pet >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dinara, tačno 33 dinara za litar sirovog mleka!

Kooperant „Imleka" Radislav Čobanin navodi da „Imlek" trenutno nudi 28 dinara za litar sirovog mleka i da se iza cele priče o monopolu zapravo krije namera države da oslabi ovu kompaniju i na tržište uvede nekog drugog igrača.

(Ne)pristojna ponuda

- Nisam ni u kakvom podređenom položaju, već imam ugovor sa „Imlekom", kao i drugi, i cenim tu kompaniju kao kolektiv. Taj ugovor mogu da raskinem, a otkazni rok je 15 ili 30 dana. Ja tu priču o monopolu ne osećam na svojoj koži, ni kao povlašćeni, a ni kao podređeni. Interesantno je da je u toku jučerašnjeg dana, dok smo pregovarali sa „Imlekom" o većoj ceni otkupnog mleka, iz „Somboleda" stigla ponuda viša za pet dinara. Imam jedan gorak utisak oko cele ove priče. Sumnjam da je posredi politička igra države i „Somboleda" - kaže Čobanin.

Farmer iz Bačke Senad Hodžić, koji takođe sarađuje sa „Imlekom", potvrđuje za Preš da je iz „Somboleda" stigla primamljiva ponuda, koju ipak ne planira da prihvati.

S druge strane, juče je Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo postupak protiv vlasnika firme „Denjub fuds grupa", u čijem sastavu posluje „Salford", pa i „Imlek", i odgovornog lica za krivično delo zloupotrebe monopolističkog položaja.

- Za ovo delo zakonom je, uz novčanu kaznu, predviđena i kazna zatvora od šest meseci do pet godina zatvora. Pošto je Upravni sud utvrdio da „Denjub fuds grupa" ima monopol na tržištu otkupa mleka i da je taj monopol zloupotrebila, tužilaštvo je po službenoj dužnosti pokrenulo postupak - kaže portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić.

Komentarišući ova dešavanja, generalni direktor „Imleka" Slobodan Petrović kaže da o ponudi „Somboleda" proizvođačima mleka ne zna ništa i navodi da je prijatno iznenađen podrškom koja je stigla od njihovih farmera, posle informacije o odluci Upravnog suda. On pojašnjava da je većinski vlasnik njihovih kompanija investicioni fond „Salford".

VOJVOĐANSKA ASOCIJACIJA: TUŽIĆEMO „SALFORD"

Centralna asocijacija proizvođača mleka Vojvodine mogla bi da tuži mlekare „Salforda" ukoliko se uspostavi tačna informacija da su imali monopol na tržištu otkupa mleka, izjavila je juče za Preš Sanja Bugarski, predsednik skupštine CAPMV-a.

- Mi još nismo videli konačnu presudu Upravnog suda, ali ako je tačno ono što su preneli mediji, onda nam ostaje da tužimo „Salford" za pretrpljenu štetu - rekla je ona.

EU zainteresovan za Somboledov mladi sir

Bugarski kaže da su proizvođači mleka u Srbiji diskriminisani i često ne mogu sami da odlučuju kojoj će mlekari prodavati mleko.

- Dešava se da vi ne možete da pređete iz jedne mlekare u drugu a da se prethodno o tome ne dogovore direktori tih mlekara. Pa ako neki direktor mlekare odluči da mu ne treba vaše mleko, onda vam daju ponudu iz druge mlekare - tvrdi Bugarski.

- Vrlo rado ćemo se odazvati na sve pozive bilo kog suda, jer mi nemamo dominantan položaj na tržištu. Takođe, ne sećam se da je prethodni zakon po kojem su odlučivali sadržao u sebi krivičnu odgovornost zbog monopola. Koliko ja znam, pominje se novčana kazna. Proces ćemo nastaviti i dokazivaćemo i dalje da mi nemamo monopol na tržištu - ističe Petrović.

Bivša predsednica Komisije za zaštitu konkurencije Dijana Marković-Bajalović ocenjuje da presuda Upravnog suda suštinski ne može da naškodi „Salfordu".

Moguć i novi postupak

- Postupak je vođen po starom zakonu o zaštiti konkurencije, koji predviđa prekršajne sankcije, a sud za prekršaje nikada ni po jednom našem zahtevu nije izrekao kaznu. Po novom zakonu, sud može da izrekne upravnu meru, što je blaža kazna za počinioca - objašnjava Bajalović.

Upravnu meru, kaže ona, zapravo treba da izrekne Antimonopolska komisija, koja je u tome sprečena starim zakonom, koji je ne predviđa.

- Tako da Antimonopolska komisija može da pokrene novi postupak i da u tom novom postupku izrekne upravnu meru. Konkretno, upravna mera je obaveza plaćanja novčanog iznosa u visini do 10 odsto godišnjeg prihoda kompanije. Međutim, ne verujem da će se ići u tom pravcu - zaključuje Bajalović.

Do zaključenja ovog broja iz „Somboleda" nije stigao odgovor da li su ponudili višu cenu otkupnog mleka i ako jesu, koji su razlozi da to učine baš u danu kada je objavljena sudska odluka.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.