Solidarni porezi - Vlada pred odustajanjem?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Mar.2009, 19:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Solidarni porezi - Vlada pred odustajanjem?

BEOGRAD - Takozvani solidarni porez od šest odsto na sve dohotke veće od 12 hiljada dinara, samo je jedna od mera kojima Vlada Srbije pokušava da pokrije manjak u ovogodišnjem budžetu. Još nije sigurno hoće li taj namet biti uveden, ili je Vlada odustala od tog nepopularnog poteza. Sve opcije su na stolu, izjavio je premijer Mirko Cvetković.

Ideja je da se umesto solidarnog poreza, koji je izazvao veliko nezadovoljstvo, uvede porez samo za zaposlene u državnoj administraciji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i javnim preduzećima čije plate prelaze republički prosek od 31.121 dinar, da se ide na otpuštanje viška zaposlenih u Vladi i kompletnoj državnoj upravi, ali i na dodatno smanjivanje troškova menadžera u javnim preduzećima, piše u ponedeljak "Blic" pozivajući se na nezvanične izvore u Vladi Srbije.

Danas pismo MMF-u

List navodi da su takav dogovor tokom vikenda postigli premijer Mirko Cvetković i potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, a da su o tome obavešteni i predsednik Srbije Boris Tadić i guverner Radovan Jelašić.

List "Politika" piše da će Vlada danas obavestiti Međunarodni monetarni fond (MMF) da odustaje od dogovorene obaveze od uvođenja solidarnog poreza.

Srbija ne spori potrebu da sto milijardi odvoji za fiskalno prilagođavanje, ali će od MMF zatražiti razumevanje za odustajanje od uvođenja novog poreza na zarade i penzije.

Istovremeno, MMF će biti jasno predočeno da vlada ne odustaje od namere da nađe novac za ukupno sto milijardi dinara fiskalnog prilagođavanja. Srbija ima još desetak dana da s MMF usaglasi konačnu verziju stendbaj aranžmana, a očekivanja su da će se MMF saglasiti sa ovim predlogom i da neće praviti problem oko vrste pokrića fiskalnog prilagođavanja, jer je najvažnije da se nađe pokriće za trideset milijardi dinara. Posle toga usledio bi i rebalans budžeta za ovu godinu, piše "Politika".

Tek jedna od ideja

Uvođenje solidarnog poreza od šest odsto na zarade veće od 12 je za sada samo jedna od ideja koje se razmatraju kako bi se popunile rupe u budžetu i uštedelo 100 milijardi dinara, izjavio je ministar trgovine Slobodan Milosavljević.

To jeste bolno za građane sa skromnim primanjima ali su dodatna sredstva neophodna da se očuva makroekonomska stabilnost u zemlji i njene razvojne perspektive, rekao je sinoć Milosavljević u emisiji "Utisak nedelje" TV B92.

Smanjiti administraciju nije lako

On je ukazao da je neoporezivi deo zarada dva puta povećan i da se mora pomoći poslodavcima da očuvaju proizvodnju, jer se tako pomaže i građanima da sačuvaju radna mesta.

Milosavljević se složio da treba smanjiti i državnu administraciju, preispitati broj agencija, ali i naveo da to neće biti jednostavno jer smanjenje ministarstava ne znači i smanjenje poslova koji se u njima obavljaju.

Kad je u pitanju Ministarstvo trgovine, ministar smatra da ga treba ojačati i pripojiti mu i spoljnu trgovinu, kao što je slučaj u drugim zemljama.

On je istakao da nemaju svi zaposleni u državnoj upravi visoke plate, navodeći da sekretarice u ministarstvima imaju zaradu od 18 do 20 hiljada dinara, a vozači nešto malo veću i da ukidanje takvih radnih mesta neće obezbediti dovoljno novca.

Čega se odriču tajkuni?

Profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Danica Popović smatra da povećanje poreza jeste represivna mera, ali da drugog izlaza nema i navela da je prošle godine za 10 odsto povećan broj ljudi koji primaju plate veće od 85 hiljada dinara.

Na pitanje da li su se tajkuni nečega odrekli zbog krize, ministar nije imao konkretan odgovor, ali je rekao da bi poreze trebalo ravnomernije rasporediti i oporezovati njihov luksuz.

Popovićeva, međutim, smatra da tajkune kriza uopšte neće dotaći, jer su oni veliki finansijeri političkih partija.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.