Izvor: B92, 05.Dec.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Smetaju li NIS-u prethodni dogovori
Beograd -- Da bi SCG uspešno završila aranžman s MMF-om potrebno je da bude izabran privatizacioni savetnik za NIS.
Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda jasno su poručili da će pažljivo pratiti taj proces i da on treba da bude javan. Više kompanija do sada je pokazalo interesovanje za kupovinu NIS-a, jedine naftne kompanije u regionu u kojoj privatizacija nije ni počela.
S nekima od njih, kao što je ruski Lukoil, NIS je potpisao i memorandum o strateškom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << partnerstvu. Koliko će to značiti kada do prodaje NIS-a zaista i dođe, mogu se čuti oprečna mišljenja. Direktor Razvoja u NIS-u Đorđe Mihajlović kaže da to može biti dobro. "Privatizacini savetnik neće imati nikakve prepreke u predlaganju privatizacione strategije. Bilo kakav pismeni ili usmeni dogovor koji NIS ima s potencijalnim strateškim partnerima neće biti prepreka. Mislimo da će naši kontakti pomoći pri izboru što bolje privatizacione strategije", kaže on.
Član Upravnog odbora NIS-a Kosta Ilić, ujedno i direktor Rafinerije Pančevo, nije saglasan s tom ocenom. "Vrlo je važno to što je NIS imao kontakte s nekim firmama. To može da izazove gorak ukus u ustima i da neke ljude odbije u toj priči", kaže Ilić.
Iz MMF-a je posebno ukazano na opasnost od sukoba interesa pri izboru i radu privatizacionog savetnika za NIS, a potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus na to kaže da direktori tog javnog preduzeća ionako neće biti pitani pri donošenju odluke o prodaji NIS-a. "Sve kompanije treba da budu jednako tretirane, da nema greške. Reč je o ugledu zemlje, oni koji su najviše zainteresovani neka ponude najbolje uslove", kaže Labus.
Savetnika, ali strateškog, treba da dobije i Elektroprivreda Srbije. Tender za njegov izbor danas je pokrenula Vlada, a on treba da odredi strategiju razvoja tog javnog preduzeća, odnosno njegovu privatizaciju.






