
Izvor: B92, 14.Maj.2009, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Smanjiti porez na honorare"
Beograd -- Premijer Srbije Mirko Cvetković naložio je ministarki finansija Diani Dragutinović da to ministarstvo predloži novi način obračuna poreza na autorske honorare.
U Srbiji se mesečno realizuje 180 hiljada autorskih ugovora
Kako je za B92 potvrđeno u kabinetu premijera, ministarstvo finansija treba da razgovara sa predstavnicima udruženja koja su zatražila izmenu Zakona o porezu na dohodak u delu koji se odnosi na naplatu poreza na autorske honorare >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i da obračuna prihvatljiviju osnovicu za porez.
Nove, povećane poreske stope poreza i doprinosa na autorske honorare obračunavaju se od 8. maja, a izmene tog propisa zatražila su novinarska udruženja, kao i nevladine organizacije.
Porezi i doprinosa na utorske honorare povećani su sa 33,6 na 50,6 odsto za zaposlene i sa 48,3 na 76,8 odsto za nezaposlene.
Cvetković očekuje da Ministarstvo finansija u najkraćem roku Vladi dostavi novi predlog naplate poreza na autorske honorare, kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje medija i institucija u oblasti kulture, nauke i umetnosti.
Unija poslodavaca: Autorski honorari su za mnoge građane jedini izvor prihoda
Unija poslodavaca Srbije upozorila je da je Izmenama Zakona o porezu na dohodak građana ukupni porezi i doprinosi po autorskom honoraru udvostručeni, što predstavlja težak udarac za mnoge uslužne delatnosti i da će praktično prepoloviti angažovanje lica na autorskim poslovima u mnogim delatnostima.
Na mesečnom nivou u Srbiji se ostvari prosečno 180 hiljada autorskih ugovora, a ovi ugovori su za mnoge nezaposlene građane jedini izvor prihoda, kažu u Uniji.
Udvostručavanjem poreza na autorske honorare i povećanjem opterećenja poslodavaca Vlada Srbije primoraće mnoga preduzeća iz uslužne delatnosti na značajno smanje osobe angažovane za autorske poslove, u uslovima opšteg pada prometa i smanjenja obima posla.
Na taj način, kaže se u saopštenju, država ne podstiče privrednu delatnost, već je zaustavlja i guši time što onemogućava poslodavce da honorarno angažuju radnu snagu, što će se dugoročno loše odraziti na republički budžet i opšti nivo privredne aktivnosti u toku ekonomske krize.