Izvor: B92, 09.Jul.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slovačkoj određen kurs za evro
Bratislava -- Evropska unija odredila je definitivni kurs po kojem će Slovačka januara 2009. uvesti evro - 30,126 kruna za evro.
Time je Slovačka napravila i poslednji formalni korak da od naredne godine uđe u monetarnu Zonu evra kao 16. zemlja i druga među postkomunističkim članicama Evropske unije, posle Slovenije.
Slovački zvaničnici zadovoljni su kursom krune koji su odredili ministri finansija zemalja EU, iako su poslednjih dana nastojali da ubede >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i njih, i Evropsku centralnu banku da kurs bude još povoljniji i da evro košta ravno 30 kruna.
"Slovačka kruna je za poslednje dve godine, koliko je ova vlada na vlasti, ojačala 21 odsto. Sa nivoa od 38,5 kruna za evro došla je do sadašnjih gotovo 30 kruna", rekao je slovački premijer Robert Fico.
Najkasnije za mesec dana sve cene u Slovačkoj i zarade počeće da se iskazuju i u evrima, a od 1. januara 2009. Slovaci će početi da plaćaju samo tom valutom.
Posle uvođenja zajedničke valute članica zone evra slovačka kruna neće nestati iz upotrebe preko noći, pošto je Vlada te zemlje prednost dala scenariju pod nazivom "veliki prasak". Naime, još 16 dana posle Nove godine će biti nastavljena istovremena upotreba krune i evra, pri čemu bi trgovci trebalo da daju samo evrokovanice i evro novčanice.
Slovačka je u sistem deviznih kurseva ERM-II ušla novembra 2005. godine što su joj omogućile uspešne, ali bolne reforme prethodne liberalne vlade premijera Mikulaša Džurinde.
Slovačka je jedina zemlja kojoj je pred ulazak u zonu evra dva puta dozvoljeno da promeni centralni kurs, pošto je slovačka kruna vrtoglavo jačala, zahvaljujući visokom privrednom rastu, prilivu stranih ulaganja i interesovanju špekulativnog kapitala, od ulaska u ERM-II.


















