Izvor: Blic, 19.Jan.2002, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sistem koji kažnjava

Sistem koji kažnjava

BEOGRAD - U zemljama Evropske unije troši se 3.500 kilovat-sati godišnje po stanovniku, odnosno oko 300 kilovata mesečno. Ali tamo se struja ne koristi ni za dogrevanje vode za kupatilo, a kamo li za grejanje stana.

Od uglja ubačenog u termoelektranu do potrošača stigne 25 odsto energije koju on stvara. Od uglja ubačenog u bilo koju peć u kući, čak i kada termička izolacija nije najsavršenija, iskoristi se 75 odsto energije. Ovim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << hoću da ilustrujem koliko je struja luksuzna, pa time i skupa roba. Ovo što se sada dešava je u stvari neka vrsta rata između Elektroprivrede i stanovništva, jer je Elektroprivreda pokušala da natera potrošače da, gde god je to moguće, pređu na druge oblike energije. Druga je stvar da li je to izvedeno na dobar način i da li je takav udar na potrošače trebalo izvesti usred zime, pri tom vrlo oštre.

Inače, tarifni sistem je u razvijenim evropskim zemljama prevaziđen i tamo će vam reći da je to, gledano iz ugla tržišta, čista glupost, jer tarifni sistem, pogotovu ovaj koji mi imamo, kažnjava potrošača. Ali problem nije u tome, već u činjenici da smo u dugom periodu imali netržišnu ekonomiju u kojoj se i preko struje i preko mnogih drugih proizvoda važnih za standard stanovništva, vodila socijalna politika. Sad kada se pokuša da se to naglo ispravi, kao kada je u pitanju struja, onda neminovno dolazi do tenzija. E.B.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.