Šećera dovoljno za domaće potrebe

Izvor: B92, 14.Maj.2008, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šećera dovoljno za domaće potrebe

Novi Sad -- Ovogodišnja proizvodnja šećera, zajedno sa prelaznim zalihama, zadovoljiće domaće potrebe oko 120 hiljada tona, a biće obezbeđena i izvozna kvota od 180 hiljada tona.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Danilo Golubović kaže da je "ovog proleća posejanih 47 hiljada hektara šećerne repe znatno manje od planirane i taj problem mora da bude što pre rešen, kako bismo dogodine normalno nastavili i povećali proizvodnju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << šećera".

On je naglasio da podržava predloge o uvođenju premija za repu. Ukoliko budu uvedeni podsticaji za šećernu repu, "moramo dobro da pazimo da taj novac ode proizvođačima", a ne da se raznim kalkulacijama sa cenom preliva prerađivačkoj industriji, rekao je Golubović.

Državni sekretar je pozvao poljoprivrednike da ne odustaju od proizvodnje šećerne repe, jer se očekuju znatno bolji uslovi za tu delatnost u Srbiji. Prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU, naša zemlja ima mogućnost da svake tri godine od početka njegove primene traži izmenu kvota za izvoz poljoprivrednih proizvoda, tako imamo pravo da tražimo povećanje kvote za izvoz šećera.

Golubović je naveo da bi naših osam fabrika, ukoliko bi radile punim kapacitetom, mogle godišnje da proizvedu 660 hiljada tona šećera.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.