Saradnjom regiona do radnih mesta

Izvor: B92, 05.Okt.2014, 09:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saradnjom regiona do radnih mesta

Vlada Srbije otvorena je za liberalizaciju tržišta koja bi omogućila brži protok ljudi i kapitala, izjavio je ministar privrede Srbije Željko Sertić.

Sertić je to kazao komentarišući preporuku Igmanske inicijative o liberalizaciji tržista radne snage u regionu, prenela je podgorička Atlas televizija.

Procene ukazuju da je u Crnoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj i BiH nezaposleno više od od 1,7 miliona ljudi, navodi televizija i podseća na nedavno predstavljenu ideju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Igmanske inicijative o liberalizaciji tržišta radne snage, po uzoru na nordijske zemlje, a u cilju smanjenja nezaposlenosti, sivog tržišta i unapređenja poslovne saradnje zemalja regiona.

"Svaku inicijativu koja će liberalizovati tržište i omogućiti brži protok ljudi i kapitala, mi ćemo podržati", kazao je Sertić, a prenosti Atlas televizija.

On je rekao da je premijer Srbije Aleksandar Vučić na berlinskoj konferenciji o Zapadnom Balkanu u avgustu predložio formiranje carinske unije, što bi podrazumevalo veću saradnju nego što je to slučaj sa zonom slobodne trgovine CEFTA.

"Sve ono što nudi danas EU, mi možemo da treniramo i radimo unutar našeg okruženja", ocenio je Sertić.

Crnogorska vlada saopštila je da je Podgorica otvorena za radnu snagu iz regiona, kao i da je zemlja "prepoznata u regionu po velikoj absorpcionoj moći radne snage iz neposrednog okruženja".

"Verujemo da je moguće sprovoditi tržišnu razmenu na nivou regiona i da je ona dobra i za jednu i za drugu stranu", kazao je za Atlas TV ministar ekonomije Crne Gore Vladimir Kavarić.

U crnogorskom Zavodu za zapošljavanje, međutim, navode da nordijski model liberalizacije tržišta radne snage, "može biti dobra osnova",

ali da je pitanje da li se takav model može primeniti na siromašnijem Balkanu.

"Nordijske zemlje su bogate zemlje i one se ne suočavaju sa problemima sa kojima se mi suočavamo. Kada je reč o otvaranju tržišta radne snage između te četiri zemlje to treba raditi postepeno i to treba dobro isplanirati", saopšteno je iz Zavoda.

Stručnjaci Igmanske inicijative su ponudili konkretan model koji predviđa formiranje međudržavnog saveta četiri države regiona koji bi se bavio razvojem regionalne saradnje u zapošljavanju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.