SVETLO NA KRAJU TUNELA ILI ĆE BITI JOŠ CRNJE? Dok nemačka vlada upozorava na novi udar, privrednici očekuju drugačiji scenario

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Jun.2020, 11:18

SVETLO NA KRAJU TUNELA ILI ĆE BITI JOŠ CRNJE? Dok nemačka vlada upozorava na novi udar, privrednici očekuju drugačiji scenario

Optimizam je porastao i među nemačkim izvoznicima, pa je njihov indeks očekivanja skočio sa minus 26,7 poena u maju na minus 2,3 poena ovog meseca.

Poslovno raspoloženje među nemačkim kompanijama popravilo se ovog meseca, o čemu govori i podatak da je indeks poslovne klime, koji izračunava ekonomski institut IFO, porastao u junu na 86,2 poena, sa majskih 79,7 poena. Ovo je najjači rast tog indeksa ikada zabeležen, a iz IFO dodaju da su ocene kompanija o trenutnoj situaciji >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << poboljšane, dok su poslovna očekivanja za predstojeći period znatno skočila.

IFO zato konstatuje da "nemačka privreda vidi svetlo na kraju tunela”.

Ipak, nemačka vlada i Savet eksperata koji savetuje državne zvaničnike upozoravaju da je situacija ozbiljnija nego što se mislilo na početku pandemije, u martu, i navode upozoravajuće podatke o posrtanju privrede, pri čemu neka nemačka preduzeća u 2020. godini računaju na gubitke koji se mere trocifrenim milionskim iznosima.

Pad privrede od 6,5 odsto

Živeti i privređivati u vremenima korone znači da morate da se nosite s velikom nesigurnošću, i to dugo, navode nemački "privredni mudraci", kako ih nazivaju u javnosti.

“Ako nam ne pođe za rukom da društvenom distancom održimo mali broj infekcija i ostanemo na ovom kursu ublažavanja mera kako bi se smanjila nesigurnost kompanija i domaćinstava, onda moramo računati na dužu slabu fazu“, navode eksperti.

Oni polaze od toga da će konjuktura ove godine pasti za 6,5 procenata. Istovremeno, očekuju pad na nivou Evropske unije od 8,5 odsto.

Time je Savet eksperata korigovao naniže, i to značajno, svoje prognoze iznete krajem marta. Oni govore o "verovatno najvećem padu nemačke privrede otkako postoji Savezna Republika", jer je industrijska proizvodnja pala na najnižu tačku u poslednjih 20 godina.

Pored toga, epidemija korona virusa se u nekim zemljama razvila mnogo dramatičnije nego što se očekivalo.

"Spoljnotrgovinsko okruženje veoma se pogoršalo", navode.

Tako će SAD u ovoj godini morati da se suoče sa privrednim padom od 6,1 odsto, što je "najgora brojka u posleratnoj istoriji Sjedinjenih Država". Njihove prognoze pokazuju da će Kina zabeležiti mali plus od 0,3 procenta, dok u EU Francuska može da očekuje pad od 11 odsto, Španija 11,5, a Itallija 11,8 procenata.

Nije samo izostala potražnja za nemačkom robom u inostranstvu, već su ometeni i lanci isporuke. Zato je oporavak Evrope veoma važan za oporavak nemačke industrije, smatra nemački Savet eksperata.

Krah ili put oporavka?

IFO institut prenosi nešto drugačija očekivanja privrede, koja je trenutno optimistična. Naime, u proizvodnom sektoru, indeks poslovne klime je osetno napredovao zbog znatno poboljšanih očekivanja industrijskih kompanija. Ipak, velika većina proizvodnih firmi i dalje svoju trenutnu situaciju ocenjuje kao slabu.

U sektoru usluga, poslovna klima je nastavila u junu nagli rast. Posebno je izraženo smanjenje pesimizma među provajderima usluga u pogledu očekivanja za narednih šest meseci. Njihove procene trenutne situacije takođe su se značajno poboljšale.

Skočili su indeksi optimizma i među izvoznicima, na osnovu čega IFO zaključuje da je nemačka industrija kročila na put oporavka.

"U automobilskoj industriji je nastavljen trend rasta očekivanja iz prethodnog meseca. Proizvođači, uključujući i one u farmaceutskoj industriji, očekuju znatan porast izvoza u narednim mesecima. U ostalim sektorima za sada ne očekuju povećanje izvoza, ali je njihovo tržišno raspoloženje vidno ojačalo", navodi institut.

Država spremila paket podrške "težak" 130 milijardi evra

Savezna nemačka vlada usvojila je veliki paket pomoći kako bi pomogla industriji, ali i drugim privrednim granama. Već je na raspolaganje stavljeno 130 milijardi evra. I PDV će, između ostalog, u narednih pola godine biti smanjen sa 19 na 16 procenata, a tu su još i premije pri kupovini elektro-automobila, finansijske injekcije za porodice i opštine. Vladajuće nemačke partije nadaju se da će na taj način podstaći potrošnju, što je hitno potrebno.

Iako ekonomisti za sledeću godinu predviđaju privredni rast u visini od 4,9 odsto, privredna snaga koju je Nemačka imala pre krize neće moći da se dostigne pre 2022. – a i to samo ako ne bude drugog talasa i potpunog "lokdauna".

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.