STIGAO NOVI HELIKOPTER H 145M! Srbija i Erbas Helikopteri proširuju partnerstvo

Izvor: SrbijaDanas.com, 26.Jun.2019, 11:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

STIGAO NOVI HELIKOPTER "H 145M"! Srbija i Erbas Helikopteri proširuju partnerstvo

Srbiji je isporučen prvi helikopter "H 145M" na sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner".

Ovu isporuku, uz činjenicu da će naša zemlja postati centar za održavanje helikoptera SA 341/ SA 342 Gazela, direktor Erbas Helikoptera, Bruno Even, vidi kao znak "tesnog partnerstva".

- Oba ova događaja podvlače činjenicu da su država Srbija i Erbas već ušli u blisko partnerstvo - rekao je Even na Sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner".

Kompanija Erbas >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Helikopteri je sertifikovala remontni zavod Vojske Srbije "Moma Stanojlović", lociran na aerodromu Batajnica kod Beograda, za obavljanje poslova održavanja na helikopteru Gazela, podseća se u saopštenju ovog evropskog proizvođača vazduhoplova.

Više od 160 helikoptera Gazela SA 341/SA 342 proizvedena su pod licencom u fabrici "Soko" u Mostaru od 1971. do 1991. godine, i trenutno su i dalje u upotrebi kako u Srbiji tako i u okolnim zemljama.

Srbija će od Erbasa primiti devet ukupno helikoptera "H 145M", koji su namenjeni Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani Vojske Srbije i Helikopterskoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Srpske letelice opremljene su takozvanim "fast rope" sistemom za brzi izlazak specijalnih snaga, visokoperformansnom kamerom, opremom za gašenje požara, balističkom zaštitom, kao i sistemom za elektronske protivmere koji služi kao podrška najzahtevnijim operativnim zahtevima.

Sistem za upravljanje naoružanjem "HForce", koji je razvila kompanija Erbas Helikopteri, omogućiće Srbiji da opremi i upotrebljava svoje letelice s raznovrsnim setom nevođenog i vođenog naoružanja vazduh-zemlja i vazduh-vazduh.

"H 145M" je isprobani i testirani laki dvomotorni helikopter koji su takođe naručili Nemačka, Tajland, Mađarska i Luksemburg.

Zrelost programa "H 145M" dozvoljava Erbas Helikopterima da isporuče narudžbine po dogovorenoj ceni i rasporedu. Operativna raspoloživost H145M flote koja je već u upotrebi iznosi više od 95 procenata.

Pored devet ""H 145M" helikoptera, Srbija je takođe naručila tri H215 helikoptera za Helikoptersku jedinicu MUP-a. Nacionalna avio-kompanija "Er Srbija" leti sa deset putničkih aviona porodice A320, koji predstavljaju bazu njenih operacija, i jednim A330 koji obavlja prvi direktni let sa teritorije bivše Jugoslavije do Sjedinjenih Američkih Država od 80-tih godina, navodi se u saopštenju Erbasa.

Pogledajte rezultate

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.