ŠKOLSKI PRIBOR, ILI LAPTOP - RODITELJI U VELIKOJ DILEMI: Imam troje dece, ako krenu onlajn, moram na još jedan TV da dam pare

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Avg.2021, 22:38

ŠKOLSKI PRIBOR, ILI LAPTOP - RODITELJI U VELIKOJ DILEMI: "Imam troje dece, ako krenu onlajn, moram na još jedan TV da dam pare"

Neizvesnost oko toga kako će izgledati nova školska godina bacila je u dilemu mnoge roditelje

- Ranije smo znali da je 10-15. avgust rezervisan za kupovinu udžbenika i školskog pribora kako bismo izbegli one gužve pred 1. septembar. Sada, zbog okolnosti oko korone, te najava da će srednjoškolci ponovo ići kombinovano, čas u školu, čas onlajn, nismo sigurni šta su nam prioriteti: da l' da kupujemo knjige ili novi laptop ili neki moderniji tablet.

Ovako priča >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Beograđanka Tamara V., majka učenika četvrtog razreda jedne prestoničke gimnazije.

- da li da kupuju deci nove ili polovne udžbenike. Ako će nastava krenuti regularno, ili da ulože novac u elektroniku, koja se najviše i koristila u izvođenju tokom prethodne godine.

Dr Kon kao jedino logično rešenje za početak školske godine vidi odvajanje vakcinisanih od nevakcinisanih učenika starijih od 12 godina - oni koji su primili vakcinu da idu na nastavu, a oni koji nisu da budu na onlajn nastavi.

Dr Tiodorović je sklon mišljenju da će se nastava najverovatnije odvijati po prošlogodišnjem, kombinovanom modelu.

Iako do početka nove školske godine nije ostalo ni mesec dana, neizvesno je kako će izgledati nastava od prvog septembra - da li će đaci ići regularno ili će kao i prošle godine biti kombinovana metoda - koja je podrazumevala deljenje odeljenja i rad i u učionici i online.

O ovom pitanju raspravljaju i nastavnici i roditelji i đaci. Ipak, niko ne zna sa sigurnošću šta će se desiti i svi gledaju u pravcu Kriznog štaba - a odatle dolaze oprečne informacije.

Dr Predrag Kon je u svojoj izjavi za TV "Prva" rekao da će "školska godina početi regularno" i "da neće biti razdvajanja nastave".

Ipak, on je pomenuo da će "maske u školi morati da se nose".

- Nema drugog izlaza. Ako neko nije vakcinisan, mora neprekidno da nosi masku - bio je kategoričan dr Kon.

Njegov kolega dr Branislav Tiodorović slaže se sa njim.

- Mi ćemo najverovatnije ostati pri tome da deca do 12. godine moraju da nose maske -izjavio je dr Tiodorović.

Ipak, on je dosta oprezniji u oceni da li će doći do deljenja odeljenja i kombinovanog metoda.

- Moramo da vidimo kakva će biti epidemiološka situacija u tom trenutku i tokom avgusta, pa ćemo moći da kažemo kakav je naš stav - kategoričan je Tiodorović.

On je ipak rekao da se mora dozvoliti pravo roditeljima da traže da njihova deca prate "online nastavu" i ako je većina roditelja u jednom kolektivu za normalnu nastavu.

Direktor Osnovne škole "Aca Milosavljević" iz Rušnja Slavko Bogavac kaže da se mora sačekati preporuka Ministarstva obrazovanja.

- Epidemiolozi daju svoje preporuke, ali je to u školskoj praksi teško ostvarivo. Ako časovi budu trajali 45 minuta, stvoriće se veliki problem da jedan nastavnik ili profesor predaje istu lekciju dva puta i u školi i u online. Glavnu reč ima ministarstvo i treba sačekati njihovu preporuku, mada se Ministarstvo savetuje sa epidemiolozima - kategoričan je direktor Bogavac.

Ipak, ovakva situacija, ma koliko zabrinjavala i epidemiologe i nastavnike, otvara još jedno pitanje - kako se na pravi način pripremiti za novu školsku godinu i za svaku eventualnost u situaciji gde je roditeljski džep previše razvučen.

Mnogi roditelji kažu da ne znaju šta da rade, posebno roditelji više đaka. Iskustvo online nastave je za mnoge bilo traumatično - često je problem bio logistika, odnosno kako obezbediti skupe laptopove i računare za svako njihovo dete.

- Ranije smo znali da je neki 10-15. avgust bio rezervisan za kupovinu udžbenika i školskog pribora, kako bismo izbegli one gužve pred 1. septembar. Sada, zbog okolnosti oko korone, te najava da će srednjoškolci ponovo ići kombinovano, čas u školu, čas onlajn, nismo sigurni šta su nam prioriteti: dal da kupujemo knjige ili novi laptop ili neki moderniji tablet. Srećom, imamo dobar bežični internet u kući, ali sigurno nije takva situacija u celoj Srbiji - kaže Beograđanka Tamara V., majka učenika četvrtog razreda jedne prestoničke gimnazije.

Novosađanka Marija T. kaže da bi njihovoj porodici, čak i u normalnim okolnostima bilo teško a da je pandemija školovanje troje dece dovelo do granice mogućeg.

- Imamo troje dece, od trećeg osnovne do trećeg srednje škole, tako da bi 1. septembar i u normalnim okolnostima bio veliki izazov, a ne sada u vreme korone i kada nećemo znati sve do kraja meseca kako će đaci imati nastavu. Ovaj najmlađi će, po svemu sudeći biti non-stop u školi, ali dvoje starijih, ako ponovo budu išli kombinovano, predstavljaće ozbiljan problem. Moraćemo da kupimo još jedan laptop ili tablet u slučaju da se "poklope" na nastavi kod kuće, ali i da vidimo da li će im opet snimati časove na TV. kako je krenulo moraćemo možda i novi TV da kupujemo - kaže Novosađanka Marija T.

Ivana Stanković, nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi "Borislav Pekić" iz Beograda, smatra da ne treba odustajati od knjiga.

- Knjige su još uvek baza obrazovanja i bilo bi pogrešno odustajati od njih.

Ipak, ona je svesna toga da će zbog cele ove situacije biti potrebno posedovati i adekvatnu elektroniku, mada postoje načini i da se uštedi u tom pogledu.

- Ova situacija nam je pokazala da je dobro imati bar jedan tablet više u kući - ko ima više dece. Međutim, jasno je da ne mogu sve porodice da to priušte.Ipak, kako većina platformi koje koristimo u školi za online nastavu može da koristi i sa pametnog telefona, moguće je uštedeti na taj način što će učenik koristiti telefon za ovu svrhu - a danas pametne telefone imaju gotovo svi.

Slavko Bogavac, pak kaže da je država učinila konkretne korake kako bi pomogla roditeljima.

- Đaci prvog i drugog razreda osnovne škole biće potpuno pokriveni što se tiče i tableta i udžbenika. Sve što im treba dobiće besplatno. Treći, četvrti, peti i šesti razred dobiće tablete sa digitalnim udžbenicima - kaže on.

On ipak savetuje roditelje da kupe udžbenike, čak i roditelje đaka koji će dobiti elektronske udžbenike.

- Elektronski udžbenici su samo ispomoć - kaže on. Služe za vežbanje i provežbavanje naučenog.

On je podsetio da po propisima, udžbenici i dalje moraju da se kupe.

- Svaki đak mora imati udžbenik, i drugu prateću literaturu i nastavnici proveravaju da li đak nosi knjige. Čak i u uslovima online nastave, đaci moraju da koriste udžbenike za učenje - kaže on.

Presednik foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov savetuje roditelje da se pre kupovine udžbenika posavetuju sa predmetnim nastavnikom.

- Ne moraju da kupuju udžbenike unapred. Nijedan nastavnik neće tražiti u prvo vreme da se kupi udžbenik, tako da ne treba žuriti. A nastavnik će reći šta je najbolja opcija.

On ipak kaže da je svestan problema koji nastaje kada se održava online nastava.

- Nedostatak novca za tablete i laptopove za svako dete u kući je objektivan logistički problem koga smo veoma svesni. Radimo na taj način već godinu i po dana, ondosno pola pretprošle i celu prošlu godinu i tu se stvaraju problemi.

On kaže da se taj problem ne može rešiti lako i da zahteva problem države.

- Tu nema brzopoteznog rešenja. Bilo bi dobro da se država uključi u proces i omogući subvencionisanu kupovinu elektronike. To bi mnogo olakšalo roditeljima - zaključuje Markov.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.