SEOSKI TURIZAM CVETA U ARILJSKOM KRAJU: Kačamak i bunarska voda, pa put manastira...

Izvor: SrbijaDanas.com, 15.Jul.2020, 10:33

SEOSKI TURIZAM CVETA U ARILJSKOM KRAJU: Kačamak i bunarska voda, pa put manastira...

Ovde dolaze brojni turisti iz Srbije i Evrope

U ariljskom kraju u jeku je berbe malina, pa je pristigao veliki broj sezonskih radnika iz svih krajeva Srbije. Oni poslom, a drugi na odmor u brojnim domaćinstvima koja su otvorila vrata turistima.

Okruženo nepreglednim prostranstvom malinjaka, domaćinstvo Đukića u Mirosaljcima otvorilo je vrata i sezoncima  i turistima. Iako još asfalta do njih nije stigao, oni koji vole prirodno okruženje ipak pronađu put, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << ih trajno poveže sa domaćinima.

- Beograđani, Novosađani, a imao sam i Francuze, Slovence. Imo sam i Ruse i Poljake - kaže Rade Đukić.

- Svaki praznik oni čestitaju, Novu godinu, Božić i ovako. Onomad su čuli za poplave, svi zovu, pitaju kako smo, jesmo li mi oštećeni i tako - dodaje Slavica Đukić.

Uz bogatstvo prirode i ukusa kraja, goste Đukići upoznaju i sa drugim prednostima letovanja u ariljskom kraju.

- A ja ih šaljem da, na primer, obilaze naše manastire, idu do Ovčara, idu u Klisuru idu na Katiće, idu do Kokinog Broda, idu na Goliju - objašnjava Rade Đukić.

- Najčešće traže lepinje s kajmakom, gibanice, kačamak, domaće sve - kaže Slavica.

Kod Mitrovića u Trešnjevici, gosti mogu da piju čistu bunarsku vodu, ali to nije jedini adut.

- Pa malina pre svega da vam pravo kažem, a lepo je i kupanje na Rzavu, baš nam je bilo lepo, onako smo se iznenadili, nismo mnogo zalazili u ovaj kraj - sabira utiske Dušan Durković iz Beograda.

- Na more odemo deset, 15 dana, a ovo je puno vikenda u toku leta, ovo je odlična ideja za provod produženog vikenda u prirodi - smatra Lidija Durković.

Kada su započeli sa obnovom domaćinstva, brat i sestra imali su ideju samo da urede dedovinu. Rade je pre sedam godina započeo da deo kapitala koji je decenijama sticao kao zanatlija u Beču, investira u rodnu Trešnjevicu.

- Ovo je velika investicija, videćemo i nisam to uradio da bih vraćao pare. Da uživam, da dođem tu u penziju da uživam - smatra Rade Mitrović.

Gordana smatra da je etno-turizam način da se ožive sela, a gostoprimstvo, kuhinja i odmor punog srca je ono što nude gostima.

- Ne bi li naučili nešto da se vrate na selo da nešto pokušaju. Ja mislim da uglavnom ti ljudi potiču sa sela, i onda su tu negde u gradu, kad dođu oduševe se. Svako bi mogao, ne mora toliko, ali može da krene s nečim - rekla je Gordana Mitrović.

Svaki kraj krije neko bogatsvo. Trešnjevčani kažu da su Nemanjići tu sagradili tvrđavu.

Taj fragment srpske istorije u ariljskom kraju nije vidljiv u Trešnjevici, ali zato jeste u Arilju. Crkva Svetog Ahilija, zadužbina Kralja Dragutina, s kraja 13. veka. Nju poseti najveći broj turista, bez obzira na veru ili naciju.

"OKREČIM SOBU I ČEKAM TURISTE" Šta su sve prednosti, a šta mane SEOSKOG TURIZMA U SRBIJI? (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.