Izvor: B92, Tanjug, 17.Sep.2009, 18:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusija ulaže u Venecuelu 20 mlrd. $
Karakas -- Ruske kompanije uložiže u realizaciju zajedničkih projekata dve zemlje za proizvodnju nafte u pojasu reke Orinoko oko 20 milijardi dolara.
Predsednik Venecuele Ugo Čavez je precizirao da će se iz novih nalazišta u pojasu Orinoka, na kojima će se angažovati ruske i venecuelanske kompanije, dobijati 450 hiljada barela nafte dnevno.
Sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća između ruskog Nacionalnog konzorcijuma (NNK) i državne naftne kompanije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Petroleos Venecuela" potpisan je pre desetak dana, a u sastav konzorcijuma NNK ušle su vodeće ruske energetske kompanije - Gasprom, Rosnjeft i Lukoil.
Rad na zaključenju tog sporazuma trajao je, prema rečima venecuelanskog predsednika, oko dve godine. U tom razdoblju svi učesnici pregovora su branili vlastite interese, ali je na kraju postignuta saglanost o svim spornim pitanjima, naglasio je Čavez.
On je iskoristio priliku da pomene i ranije energetske sporazume sa SAD tokom kojih nije bilo suštinskih pregovora dve strane jer su, kako je precizirao, "Jenki jednostavno nametali svoje uslove".
Venecuela je jedan od vodećih proizvođača i izvoznika sirove nafte u svetu, a poseduje, sudeći prema najnovijim analizama energetskih eksperata, takođe i ogromne zalihe prirodnog gasa.










