Izvor: B92, 03.Feb.2015, 13:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rumuni protestuju protiv nuklearke
Planiranoj izgradnji novog bloka nuklearne elektrane Kozloduj u Bugarskoj protive se Rumuni, koji žive na supotnoj obali Dunava.
Stanovnici rumunskog grada Dabuleni najavili su proteste, navodeći da već dugo imaju zdravstvene probleme zbog posledica zračenja te elektrane, prenosi agencija "Novinite" pisanje rumunskog dnevnog lista lista "Adevarul".
Bugarsko nuklearno postrojenje nalazi se u blizini obale Dunava, na manje od četiri kilometra od granice sa Rumunijom. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Vlasti rumunske pokrajine Dolj smatraju da takva investicija ne bi bila poželjna za region.
Bugarsko Ministarstvo za zaštitu životne sredine odobrilo je prošle nedelje procenu uticaja na životnu sredinu budućeg postrojenja, a vlasti uveravaju da projekat ne predstavlja pretnju za građane na jugu Rumunije.
Jedini problem bi mogao nastati u slučaju nesreće, jer bi onda radijacija mogla uticati na 23 naselja koja se nalaze na obe obale reke.























