Ruke dalje od naših para!

Izvor: Vesti-online.com, 09.Feb.2016, 06:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ruke dalje od naših para!

Sama najava da bi vlada mogla da donese odluku o tome da se ograniči plaćanje gotovinom izazvala je buru negodovanja u Nemačkoj. Namera je bila da se plaćanje u kešu ograniči na iznose ispod 5.000 evra, dok bi sve uplate preko tog iznosa morale da budu obavljane elektronskim putem.

Tako je nedavno i Evropska centralna banka (ECB u Frankfurtu) najavila da bi novčanice od 500 evra mogle da budu povučene iz opticaja. To je izazvalo burne negativne reakcije građana, ali i finansijskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << eksperata u zemlji. List "Bild" je sad pokrenuo peticiju "Dalje ruke od mojih para!" i pozvao čitaoce da je potpišu kako bi bila poslata vladi.

List ima listu pet najvažnijih razloga protiv ovog ograničenja.

Prvi i najvažniji je: gotov novac je jednako - sloboda! Nemci vole gotovinu i četiri petine svih računa još uvek plaćaju papirnim novčanicama i sitnišem. Građani tako štite svoju privatnost, jer u digitalnom svetu ovaj način plaćanja je poslednja preostala mogućnost da se izbegne da banke i država prate novčane tokove i nadgledaju kako i za šta pojedinac troši svoje pare.

Država, inače, sve češće baca pogled na konto građana: U toku 2014. godine razne državne agencije tražile su uvid u oko 230.000 privatnih konta - što je najviše do sada, sa tendencijom rasta!

Drugi razlog je to što država, ukoliko prvi put uspe da postavi granicu, sigurno na tome neće stati. Nemci imaju primer u neposrednom komšiluku: U Francuskoj je ovo ograničenje najpre iznosilo 3.000 evra, prošlog leta je limit spušten na 1.000.

Treći argument na listi je to što bi novi propis praktično sve građane Nemačke stavio pod sumnju da se ne drže zakona i da im novac treba za isplate rada na crno ili pranje novca. Zbog nedozvoljenih transakcija malog broja kriminalaca, cela nacija bi bila pod sumnjom. Poverenje postoji do 5.000 evra, a ko ima više, sigurno novac nije zaradio na pošten način.

Četvrti razlog je to što keš uvek radi, a tehnika ne. Šta će građanin kad kompjuter ili telefon zakažu i transfer novca nije moguć? Kad imate gotovinu u rukama, to ne može da se desi.

"Pojedinac se stavlja u situaciju da je u potpunosti zavistan od tehnike, na koju ne može da ima ni najmanji uticaj", kaže šef Šparkase Georg Farenson.

Peti razlog je to što cilj koji političari zvanično navode kao osnovni povod za ove izmene - ograničavanjem količine keša jednostavno ne može da bude ispunjen, kažu eksperti.

Profesor Fridrih Šnajder sa Univerziteta u Lincu procenjuje da bi rad na crno opao za manje od dva odsto, dok oni koji se bave pranjem novca već duže vreme koriste digitalni novac, lažne identitete i lažna konta u bankama. Za veće transfere osmišljen je i sistem prebacivanja novca pomoću kurira, koji s kraja na kraj sveta tzv. lančanim transakcijama prenose milione. Žrtve bi bili, kao i uvek, obični građani.

Ko plaća više od 5.000 gotovinom? Novinari lista "Frankfurter algemajne cajtung" se pitaju jesu li to zaista samo kriminalci ili se to dešava i normalnom potrošaču? Gotovo celo tržište polovnih automobila funkcioniše na taj način. "Čak 90 odsto privatnih prodavaca hoće isključivo keš, ali i 46 odsto auto-salona svoj posao takođe obavlja tako", kaže Sebastijan Lorenc sa portala Autoskaut 24. Slično je i sa firmama koje se bave manjim građevinskim radovima. Tržište nekretnina je, sa druge strane, gotovo potpuno orijentisano na elektronska plaćanja.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.