Izvor: B92, 28.Feb.2011, 09:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Region ne planira porez na banke
Beograd -- Zemlje regiona, kao ni Srbija, ne planiraju da uvedu bankarski porez po uzoru na Mađarsku, rečeno je u nadležnim institucijama tih zemalja.
O uvođenju takozvanog poreza na banke se najviše pričalo u Hrvatskoj gde je premijerka Jadranka Kosor upozorila banke da će im uvesti taj porez, ako ne smanje kamate, dok u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori i Sloveniji ne razmišljaju o ovođenju tog nameta.
Ni u Srbiji, kako je ranije rečeno u Narodnoj banci >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i u Udruženenju banaka nema inicijativa za uvođenje tog poreza, jer država nije pomagala bankarski sektor u vremenu krize.
Porez na banke uvela je sredinom prošle godine Mađarska, a sada o uvođenju tog poreza razmišljaju i pojedine zemlje EU, posebno one kojima je država pomagala u vremenu krize.
Predsednik Udruženja banaka Hrvatske Zoran Bohač kazao da je u godinama krize bankarski sektor imao stabilizirajući karakter te da ne treba uvoditi taj porez, a , jer bi povlačenje kapitala stvorilo pritisak na valutu te zemlje - kunu.
U Centralnoj banci BiH (CBBiH) smatraju "da nije dobro uvoditi dodatne poreze, jer bi se, u krajnjoj varijanti, to ponovo prevalilo na klijente i poskupilo kapital u BiH".
"Imajući u vidu da regulativa bankarskog sektora u BiH sledi prakse i međunarodno harmonizovana pravila, logično je očekivati da će bankarski regulatori u BiH pažljivo pratiti kretanja u EU i u okruženju i u skladu sa tim doneti odluke u pogledu ukupne regulative, pa prema tome i u domenu eventualnog dodatnog oporezivanja banaka", saopšteno u Uredu za odnose s javnošću CB-e BiH.









