Reagovanja na Vučevićev ekspoze

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Maj.2024, 18:43

Reagovanja na Vučevićev ekspoze

U reagovanjima političkih stranaka i funkcionera na današnji ekspoze mandatara za sastav Vlade Srbije Miloša Vučevića preovladavaju mišljenja da se radi o hrabrom ali realnom planu za rad Vlade u narednom mandatu.

Marković - Verujem da će svi planovi biti realizovani

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma čestitao je danas mandataru za sastav vlade Milošu Vučeviću na ekspozeu koji je danas predstavio u Skupštini Srbije, dodajući da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << siguran da će svi planovi za naredne četiri godine biti realizovani.

Marković je u raspravi posle predstavljanja ekspozea rekao da ljudi koji živi na selu, odnosno poljoprivredni proizvođači nikada nisu imali bolje uslove za razvoj poljoprivrede i stočnog fonda i ocenio da su subvencije dobre.

"Dobre su ovo subvencije za poljoprivredne proizvođače, za mleko i za poljoprivrednu kulturu i za nabavku priključnih mašina, ali su nam štale prazne. Moj predlog, nije kritika, da vidimo kako da iznađemo mogućnost da pomognemo tim ljudima da li preko neke banke koja će im dati kredit na neki grejs period malo veći, da ti poljoprivredni proizvođači mogu da budu i korisnici tih subvencija", rekao je Marković.

Naveo je da je dobro što su neke uvozne takse, akcize povećane za robu koja se uvozi u Srbiju, a tiče se poljoprivredne proizvodnje.

"Najvažniji je ekonomski napredak jedne države. Ne mogu pojedinci da zaustave to. U kontinuitetu dolaze fabrike, odnosno vlasnici velikog kapitala u Srbiju da otvaraju svoje fabrike. Nemačka poslednjih devet meseci i investitori iz Nemačke imaju najveće interesovanje za Srbiju. Zašto? Zato što postoji politička stabilnost i ekonomska sigurnost", rekao je Marković i najavio da će JS podržati izbor nove vlade.

SDPS: Podržavamo izbor vlade, obezbeđuje ravnomerni regionalni razvoj

Zamenik predsednika poslaničke grupe Socijaldemokratske partije Srbije Muamer Bačevac istakao je danas u Skupštini Srbije da njegova partija podržava izbor nove Vlade Srbije na čelu sa Milošem Vučevićem i pohvalio što će u novoj izvršnoj vlasti biti tri predstavnika manjinskih naroda.

On je u raspravi posle podnošenja ekspozea zahvalio što Vučević vodi računa o ravnomernom regionalnom razvoju i što će autoput do Crne Gore prolaziti preko Pešteri.

Bačevac je naveo i da je od velikog značaja za rašku oblast da se što pre počne sa izgradnjom brze saobraćajnice od Novog Pazara do Kraljeva, kao i da se izgradi brza pruga poput one od Novog Sada do Beograda.

Kada je u pitanju Ministartsvo turizma na čijem čelu su kadrovi SDPS-a, Bačevac je rekao da je ponosan što je Srbija baš u toj oblasti pokazala najbolje rezultate, da je 2023. godine prijavljen najveći prihod od turizma, kao i to što je više od dva miliona posetilaca boravilo u našoj zemlji.

"Naš krajnji cilj je izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Novom Pazaru i nadam se da ćemo ići ka tom cilju", rekao je on i izrazio nadu da će nova vlada nastaviti sa socijalno-odgovornim merama kroz povećanje minimalne plate i penzija.

U odgovoru, mandatar Miloš Vučević istakao je da je ravnopravnost svih građana polazna tačka u svemu što radi.

"Svi građani bez obiza na naciju i veru su jednaki i moraju biti jednaki. Nacionalni interes Srbije je da svi manjinski narodi osete Srbiju kao svoju državu. To je onda uspeh", rekao je Vučević.

Kada su u pitanju infrastrukturni projekti, mandatar je najavio da će ispraviti istorijsku nelogičnost i raditi na projektovanju pruge od Raške do Novog Pazara, na čijem delu će biti maksimalna brzina kretanja vozova 120 km na sat.

Osim te deonice, napomenuo je da se projektuje i brza saobraćajnica Novi Pazar - Duga Poljana, koja će biti deo koridora 11.

Dodao je i da se radi na tome da Novi Pazar dobije Kliničko-bolnički centar kakav zaslužuje.

Pastor: Podržavamo sastav vlade, Vučevićev ekspoze hrabar

Predsednik poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je danas da oni podržavaju sastav nove Vlade Srbije koji je predložio mandatar Miloš Vučević i ocenio da je njegov ekspoze bio hrabar, jer je govorio o svakoj sferi društvenog života i obuhvatio teme o kojima se u Skupštini ranije nije govorilo ili je to bilo u znatno manjoj meri.

"O svakom susedu, o svakoj susednoj državi Srbije, govorili ste u veoma pozitivnom i afirmativnom tonu, što ja smatram veoma pozitivnim iskorakom. Drago mi je što ste na prvom mestu spomenuli Mađarsku, sa kojom Srbija već više od deset godina gradi strateško partnerstvo", rekao je Pastor.

On je naveo i da je najprirodnije da predsednik najjače političke stranke u Srbiji bude predsednik vlade.

"Pored toga, raduje nas što ste vi iz Autonomne pokrajine Vojvodine, iz Novog Sada i što ste tri puta bili birani za gradonačelnika Novog Sada", kazao je Pastor.

Dodao je da je za vreme mandata Miloša Vučevića u Novom Sadu uloženo milion evra u mađarski kulturni centar, završeno obnavljanje crkve Svete Elizabete, obezbeđen stabilan budžet za novosadsko pozorište na mađarskom jeziku i završena izgradnja studentskog doma Evropa.

Naglasio je i da su određena naseljena mesta i pojedine ulice ispisane na mađarskom jeziku, što ranije nije bio slučaj.

Pastor je pohvalio i što se u sastavu nove Vlade nalaze tri ministra koja pripadaju nacionalnim manjinama, i napomenuo da SVM neće imati ministre u vladi, ali će imati osam državnih sekretara.

"Nećemo imati člana Vlade i to je stav koji imamo deset godina. Mi smo se videli prošle nedelje, dogovorili smo se za 25 sekundi. Imaćemo ukupno osam državnih sekretara i u narednom periodu ćemo potpisati i koalicioni sporazum", poručio je Pastor.

Kako je naveo, oni su od 2015. govorili o opasnostima koje sa sobom nosi migrantska kriza.

"Od oktobra 2023. godine nema ilegalnih migranata na ulicama, nema ni na trgovima, nema ni u šumama, ni u šumskim područjima i građani se na svakom području naše zemlje osećaju sigurno. Zamolio bih da ove mere održimo i u budućnosti. Znam da je to izuzetno skupo, policija je non-stop na terenu, ali mislim da građani to zaslužuju", istakao je Pastor.

Dodao je da je srećan jer se nazire svetlo na kraju tunela kada je reč o izgradnji pruge Beograd - Budimpešta, konkretno između Novog Sada i Subotice.

"Mislim da ćemo ubrzo videti koliko je značajan projekat ne samo za Srbiju, ne samo za Mađarsku, nego za čitav naš region", kazao je Pastor.

Istakao je da u Vojvodini trenutno ima 17 infrastrukturnih kapitalnih projekta, što govori koliko se na tom području gradi.

Pastor je zahvalio Vučeviću što je u svom ekspozeu pomenuo i pokojnog Ištvana Pastora koji je bio lider SVM i predsednik Skupštine Vojvodine.

"Čini mi se da je on jedini političar ili jedina osoba koju ste Vi citirali u Vašem ekspozeu i to je velika čast", rekao je Pastor.

Vučević je odgovarajući Pastoru rekao da je vođen rezultatima krenuo od Mađarske, kada su u pitanju ocene međususedskih odnosa.

"Ištvan Pastor je zaista mnogo doprineo, zajedno sa Viktorom Orbanom i Aleksandrom Vučićem, na stvaranju jednog ambijenta koji ja mogu da svedočim. Dolazim sa severa naše države i delovalo je filmski nemoguće da će, posle burnih perioda grešaka jednog i drugog naroda, biti ovakvi odnosi između dve države", rekao je Vučević i dodao da je upravo zbog toga citirao Ištvana Pastora.

Kada su u pitanju projekti od lokalnog značaja, vodićemo računa o ravnomernom razvoju svih delova Srbije, poručio je.

Vučević je istako da mu je žao što je Pastor odbio da bude ministar u novoj Vladi, ali da je time pokazao da se ne bori za fotelju već za konkretne rezultate na poljima koji su najbitniji i najvažniji za mađarsku zajednicu u Srbiji.

Naglasio je da će država nastaviti da brine o bezbednosti građana.

"Mi razumemo muku nekih ljudi koja ih je naterala da izbegnu ili napuste svoje države, ali među onima koji se tako predstavljaju ima onih koji nisu baš mukom naterani, nego su po nekoj drugoj agendi krenuli na to putovanje. Kako god, svi će biti lepo i dobro dočekani jer je to u duhu našeg naroda i naše države", kazao je Vučević.

Osvrnuvši se na brzu prugu Beograd - Novi Sad - Subotica, Vučević je rekao da za građane Srbije biti revolucionarno da od Subotice do Beograda stignu za 80 minuta.

"Nema nikakvog opravdanja da idete kolima ili da ne koristite brzi voz. To je nova dimenzija Srbije i to jeste skok u budućnost o kojoj smo pričali. Tako da me raduje saradnja sa vama i na moju podršku uvek možete da računate", poručio je Vučević.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Kako je socijalistkinja kritikovala opoziciju u Skupštini?

Izvor: Danas, 02.Maj.2024, 09:46

Šefica poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) Snežana Paunović kritikovala je danas opoziciju, ali i vlasti pre 2012. godine i istakla da u ekspozeu mandatara za sastav Vlade Srbije Miloša Vučevića nema ničega što bi neko mogao da kritikuje, pa je kritikovan on lično.

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.