Izvor: B92, 03.Jan.2012, 00:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Razvojna banka bez para u budžetu
Beograd -- Vlada Srbije je, što se tiče stručnog dela posla, privela kraju sve pripreme oko osnivanja Razvojne banke, izjavio je ekonomski savetnik premijera Jurij Bajec.
Bajec je izrazio očekivanje da će ta finansijska institucija početi da radi u ovoj godini, kako bi pomogla privredi da dođe do jeftinijih kredita.
"Važno je da njen početak, a ja očekujem da će u 2012. godini ona početi da funkcioniše, da njen početak bude zdrav, drugim rečima, da se odmah >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vidi njena osnovna namena", rekao je Bajec i predočio da bi ta institucija trebalo da pomogne privredi da preko sistema poslovnih banaka dođe do jeftinijih kredita.
"To je banka koja bi trebalo da, preko sistema poslovnih banaka, pomaže privredi da za prioritetne i izvozno orijentisane projekte, omogući jeftinije finansiranje", istakao je Bajec.
"Želja onih koji su pripremali projekat Razvojne banke jeste da to bude banka koja će raditi potpuno profesionalno, koja će po načinu izbora rukovodstva, po načinu funkcionisanja menadžmenta banke, biti zaštićena od mogućih političkih ili partijskih pritisaka", istakao je ekonomski savetnik permijera. Razvojna banka bi trebalo da bude u pravom smislu državna, ali nezavisna institucija, i da način njenog funkcionisanja bude potpuno transparentan, zaključio je Bajec.
Govoreći o osnivačkom kapitalu, on je objasnio da to nisu samo budžetska sredstva, nego i objedinjena finansijska sredstva različitih fondova koji sada funkcionišu, kao što je Fond za razvoj, i kada bi se sve te pare skupile, to nisu tako mala sredstva.
Vlada Srbije usvojila je pretposlednjeg dana prošle godine Predlog zakona o osnivanju razvojne banke, koja bi trebalo da počne da radi u drugoj polovini 2012. godine, izjavio je državni sekretar Ministarstva finansija Goran Radosavljević.
On je dodao da će predlog tog zakona Vlada uputiti na usvajanje Skupštini u redovnoj proceduri.
"Za osnivanje razvojne banke nije predviđen novac u republičkom budžetu za 2012. godinu, već je planirano da njeni osnivači budu postojeće državne institucije koje se bave kreditiranjem”, naveo je državni sekretar.
Predviđeno je da razvojna banka odobrava srednjoročne i dugoročne kredite, uglavnom malim i srednjim preduzećima, kao i izvoznicima. Njeno poslovanje neće kontrolisati Narodna banka Srbije, već poseban nadzorni organ.









