Rast evropskih akcija

Izvor: B92, 09.Dec.2013, 20:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rast evropskih akcija

London, Njujork -- Evropske berze evidentirale su danas rast akcija, dok su se trgovci fokusirali na prognoze u vezi sa programom stimulacija u SAD i vesti iz Nemačke i Francuske.

Londonski indeks FTSE 100 porastao je za 0,11 odsto na 6.559,48 poena, frankfurtski DAKS 30 za 0,25 odsto na 9.195,17 poena, a pariški CAC 40 za 0,11 odsto na 4.134,1 poen, prenosi agencija Frans pres.

Podaci u Nemačkoj su pokazali da je industrijska proizvodnja u toj zemlji u oktobru ponovo smanjena, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što je iznenadilo analitičare. Iz Francuske, sa druge strane, dolaze dobre vesti, budući da je Banka Francuske podigla prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda za četvrti kvartal sa 0,4 na 0,5 odsto, oslanjajući se na rezultate mesečne ankete o poslovnoj klimi.

Akcije evropske vezduhoplovne korporacije EADS porasle su za 0,82 odsto na 50,49 evra, nakon što je ta kompanija saopštila da planira da ugasi između pet i šest hiljada radnih mesta u naredne tri godine. Mediji su prethodnih nedelja pisali da bi EADS mogao da uruči i do 8.000 otkaza.

Na valutnoj berzi, evro je ojačao na 1,3723 sa 1,3795 dolara, koliko je vredeo u petak u Njujorku.

U SAD je stopa nezaposlenosti pala na petogodišnji minimum od sedam odsto u novembru, što podiže verovatnoću da će američka Uprava federalnih rezervi početi da gasi obim programa privrednih stimulacija.

Deonice na Volstritu takođe su bile u porastu, pa je industrijski indeks Dau Džons skočio za 0,12 odsto na 16.039,27 poena, širi indeks S&P 500 za 0,27 odsto na 1.810,02 poena, a tehnološki Nadak za 0,22 odsto na 4.071,26 poena.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.