
Izvor: B92, 26.Maj.2013, 14:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radnik u godinama, prednost ili ...
Beograd -- U Srbiji su stariji radnici sa dužim radnim stažom daleko brojniji od mlađih kolega. Čak 630.227 zaposlenih ima 45 - 54 godine, pišu Novosti.
Svojim sadašnjim poslom se 1.552 građana bavi već 73. godinu zaredom! Iako je ova grupa "vremešnih", ali vrednih radnika u manjini, podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da u našoj zemlji iskustvo, definitivno, ima prednost nad mladošću.
Sa prosečnim radnim stažom od 22 godine i radnikom u 46. godini, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << naša zemlja spada u red onih u kojima starija radna snaga dominira nad mlađom.
"Prema poslednjim podacima iz Ankete o radnoj snazi, u Srbiji, u formalnoj i neformalnoj ekonomiji radi 2.299.068 građana" - objašnjava Vladan Božanić, načelnik Odeljenja za anketna istraživanja u Republičkom zavodu za statistiku.
"Gledajući prema starosnoj strukturi, najviše zaposlenih ima između 45 i 54 godine i takvih je 630.227. Samo u ovoj grupi radnika, sadašnjom poslom je 193.776 počelo da se bavi između 1981. i 1990. godine. A 52.835 se zaposlilo između 1971. i 1980. godine i danas radi u istoj firmi."
U ovom odeljenju su izračunali i da najviše radnika u Srbiji ima staž od dve decenije, jer se 455.570 zaposlilo u 1991. i kojoj godini potom. Njih 319.961 je do posla došao osamdesetih godina i na istom poslu je proveo tri decenije.
Da srpska radna snaga nije mlada, zaključili su i u Uniji poslodavaca Srbije nakon što su anketirali vlasnike ovdašnjih preduzeća.
"Prosečan radnik u Srbiji ima 46 godina, završio je srednju školu i retko ide na bolovanje" - rekao je Dragoljub Rajić, direktor Unije.
" U privredi, na svom radnom mestu provede u proseku po šest i po sati, a na posao je čekao tri i po godine. S druge strane, ako je zaposlen u privatnom sektoru, on u proseku radno mesto zadržava pet i po godina, a još pet je bez posla."
Rajić smatra da poslodavci danas više vole da daju prednost mlađim generacijama iako je starijih radnika znatno više:
" Višegodišnje iskustvo je zadržalo prednost uglavnom u zanatskim zanimanjima, ali se mladost više ceni u svim ostalima, bez obzira na to da li je reč o administraciji, ekonomiji ii tehnologijama. Poslodavci više vrednuju mlade kadrove jer oni imaju više entuzijazma, imaju veću želju da napreduju, bolje poznaju savremene tehnologije, a nisu ni upoznati sa raznim pravima pa manje "vrdaju" zakone i "krivinare" na poslu. Istovremeno, mlađi ljudi ređe koriste bolovanja i fizički su spremniji."
Rajić dodaje da poslodavci trpe razne pritiske zbog kojih im je sve teže da posluju i da zbog toga i oni te pritiske prenose na radnike:
" Zato danas imamo jednu specifičnu situaciju. Stariji radnici više strahuju od gubitka posla pa je sve više onih koji se jako trude iako im to godine ne dozvoljavaju, a fizički im je sve teže da to podnose."
I Milorad Mijatović iz Odbora za rad Skupštine Srbije smatra da u Srbiji nije dovoljno dobro izbalansiran "odnos snaga", ali smatra da se to ne može promeniti na silu i preko noći iako sve više poslodavaca upravo to pokušava.
" Dobar radnik se stvara godinama. Činjenica je da danas imamo mnogo radnika koji su u petoj ili šestoj deceniji, ali to može da se iskoristi kao njihova prednost. Iskustvo koje oni imaju je dragoceno i oni bi trebalo da svoja znanja prenose na druge generacije. Oni su i lojalniji i predaniji poslu. Ipak, neophodno nam je i više mladih radnika, naročito onih stručnih, jer samo takva kombinacija može da vodi zemlju napred."
Mijatović, međutim, podseća da su ovdašnji stariji radnici najveće žrtve tranzicije i da njihova borba, nažalost, još nije završena.
"Godinama se rad omalovažava, nije dovoljno plaćen, a posao je sve neizvesniji. Zato su mnogi stariji radnici izgubili volju da rade i počeli su da sumnjaju u sopstvene sposobnosti."
Tranzicija je tako, ocenjuju i sindikalci, glavni razlog što su biroi za zapošljavanje danas krcati. Prema poslednjim podacima iz Nacionalne službe za zapošljavanje, posao u ovom času traži čak 197.235 građana koji su "pregazili" pedeseti rođendan. A na birou je, istovremeno, i 217.388 mlađih od 30 godina. A oba se reda sporo pomeraju.
Gotovo u svim sindikatima u Srbije ističu da bi iskustvo starijih radnika trebalo više da se ceni, a naročito u proizvodnim delatnostima i građevinarstvu. U Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata ocenjuju da kod nas mladi nemaju dovoljno prilika da nauče posao kao jer se predugo školuju i kasno počinju da zarađuju. Ipak, sindikalci podsećaju da mnogi poslodvaci sve više uviđaju koliko su im starije snage "isplativije" jer te generacije nemaju jake ambicije za promenom posla, pouzdaniji su i vredniji.
Radnici, a naročito oni sa višegodišnjim iskustvom, svojim sindikalnim predstavnicima sve češće se žale da ih poslodavci pritiskaju, ucenjuju, vređaju... Prema procenama najvećih sindikata, svaki četvrti radnik je "žrtva" svog poslodavca, ali se tek 60 odsto obraća za pomoć. I u Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova kažu da su radnici sve više u nemilosti svojih šefova.
" A uprkos tome, u prošloj godini sudovi nisu uspeli da zaštite nijednog koji se žalio" - kaže Olga Kićanović iz Agencije.
" Zato su mnogi tražili našu pomoć. Od sto predmeta koji su se bavili mobingom, uspeli smo da rešimo 85 sporova."
Starija radna snaga dominira
Izvor: Banke.Online.rs, 27.Maj.2013, 11:43
U Srbiji su stariji radnici sa dužim radnim stažom daleko brojniji od mlađih kolega. Čak 630.227 zaposlenih ima od 45 do 54 godine.