Izvor: Blic, 06.Jun.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radnici u Srbiji su nezaštićeni
Radnici u Srbiji su nezaštićeni
PODGORICA - Belgijanci imaju potpuno odrešene ruke. Pet godina je prošlo, izvukli su novac i sad, ako hoće, mogu da otpuste sve radnike. A sve zbog toga što se radnici nisu na vreme zaštitili i već u samom procesu privatizacije sačinili aneks ugovora koji bi garantovao njihova prava - kaže za 'Blic' Nebojša Medojević, direktor podgoričkog Centra za tranziciju, komentarišući odluku kompanije 'Interbru', većinskog vlasnika nikšićke >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pivare 'Trebjesa', da zatvori fabriku ne pristajući na zahteve radnika da se prosečna zarada sa 400 poveća na 500 evra.
Na pitanje da li se Belgijancima isplati zatvaranje fabrike uoči starta turističke sezone, Medojević kaže da im se isplati jer se limenke 'nikšićkog piva' pune u pivari u Mađarskoj i odatle dopremaju na crnogorsko tržište. Medojević upozorava da, zbog propusta u tenderskoj privatizaciji, slična sudbina lako može da zadesi i zaposlene u cementarama u Srbiji. - Moja je procena da su radnici u Srbiji u procesu privatizacije potpuno nezaštićeni. Vlada može da prodaje, da pregovara o investicijama, ali ne treba da pregovara o pitanjima koja se ne tiču vlade. O socijalnim pitanjima moraju da pregovaraju sindikati jer, kad proda firmu, država izlazi 'iz igre' a ostaju radnici i novi vlasnik. Bez aneksa ugovora kojim se štite radnička prava, obaveze prema njima preuzima sama kompanija, a ne novi vlasnik. A šta to znači vidi se i po tome što, na primer, u Beočinu već počinje program dobrovoljnog otpuštanja radnika, onih koji pristaju na otkup staža. A čijim parama im se otkupljuje staž? Pa parama kompanije, a ne 'Lafarža' - objašnjava Medojević koji smatra da bi radnici BFC-a trebalo na vreme da traže reviziju ugovora. B.K. Država gubi
NIKŠIĆ (FoNet) - Crna Gora po osnovu poreza i akciza dnevno gubi 80.000 evra samo zato što pivara 'Trebjesa' ne radi zbog štrajka radnika - saopštio je Patrik Dirik, generalni direktor pivare. On je najavio da će nedostatak piva na tržištu u Crnoj Gori pokušati da nadoknadi uvoznim 'nikšićkim pivom', javlja Sanapres. 'Interbru' napada Apatin
Po Medojevićevom mišljenju, kupovina 9,37 odsto akcija 'Apatinske pivare' od strane 'Interbrua' samo je početak strategije preuzimanja ove pivare od strane vlasnika 'Trebjese'. Nakon početnog šoka, menadžment pivare pokušava da napravi unutrašnju strategiju kako bi parirao Belgijancima. - Mislim da su im šanse male jer 'Interbru' nije naivan i tek se sprema da napadne - kaže Medojević.











