Prvi srpski respirator napravljen u rekordnom roku: Sledi sertifikacija, pa proizvodnja

Izvor: B92, 12.Maj.2020, 13:54

Prvi srpski respirator napravljen u rekordnom roku: Sledi sertifikacija, pa proizvodnja

Beograd -- Institut Mihajlo Pupin i kompanija Smart Research proizveli su prvi srpski respirator, aparat koji pomaže pacijentima kada pluća ne mogu da obavljaju funkciju.

Reč je o pet prototipova, koji treba da se sertifikuju pa tek onda da počne proizvodnja.

Tokom epidemije koronavirusa respirator je najtraženiji medicinski aparat na svetskom tržištu.

Prvi srpski respirator napravljen je u rekordnom roku, za mesec dana, a projekat je podržao Fond za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << inovacionu delatnost sa 5,54 miliona dinara preko javnog poziva.

Prezentaciji srpskog uređaja za mehaničku ventilaciju u Institutu "Mihajlo Pupin" prisustvovao je ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, koji je rekao da je ovo pobeda srpske pameti i srpskog inženjerstva.

On je naglasio da su srpski inženjeri uspeli da naprave ono što je do sada bilo moguće jedino kupiti u inostranstvu.

"Uspeli su da naprave dva modela uz malo sredstava koje su dobili kao podršku od Vlade Srbije. Oni su dokazali da Srbija zaslužno nosi naziv inovacionog lidera u srednjoj i južnoj Evropi", rekao je Popović.

Proizvedeni respiratori namenjeni su, pre svega, srpskom zdravstvenom sistemu, ali bi proizvodnja mogla da ima i izvozni potencijal u region, jer u ovom delu Evrope niko nema razvijenu tu tehnologiju.

"Budućnost Srbije je u inovacijama i novim tehnologijama. Naši inženjeri su među najboljima u svetu", rekao je Popović.

Direktorka Instituta Mihajlo Pupin Sanja Vraneš kaže da je ponosna na inženjere Instituta koji su u kratkom roku uspeli da naprave respirator.

Kaže da je taj Institut uvek radio u kritičnim momentima projekte od nacionalnog značaja za vojsku, policiju, a prvi put rade u medicinskom domenu.

"Ubuduće, ukoliko bude epidemija, bićemo pokriveni domaćom pameću, ne samo testovima i maskama, već i respiratorima", naglasila je ona.

Ideja o proizvodnji respiratora je došla od inženjera elektrotehnike Ognjena Ristića, koji je na početku epidemije video da je na svetskom tržištu bilo nemoguće nabaviti respiratore.

"Mi smo humano društvo i svako mora da ima priliku da se bori. Respirator je krajnja mera pomoći kada pluća više ne mogu da obavljaju funkciju", rekao je on.

Kaže da je srpski respirator urađen po svim svetskim, modernim principima i da podržava režime invazivne i neinvazivne ventilacije.

Za srpski respirator predstoji sertifikacija u Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) da bi mogao da se koristi u bolnicama.

Inženjer Instituta "Mihajlo Pupin" Vladimir Nešić kaže da su aparati i za to spremni.

"Napravili smo uređaj koji može da stane rame uz rame vodećim svetskim brendovima. Otvaramo vrata novoj privrednoj grani, to je proizvoidnja medicinske opreme", naveo je on.

Suosnivač firme Smart Research Marko Panić kaže da sa Institutom Mihajlo Pupin sarađuju već dve godine, a da se njegova kompanija inače bavi proizvodnjom i razvojem biohemijskih uređaja za laboratorije.

To preduzeće je i apliciralo kod Fonda za inovacione delatnosti za razvoj srpskog respiratora i dobili su 5,54 miliona dinara za razvoj pet prototipova uređaja za automatsku mehaničku ventilaciju pozitivnim pritiskom.

Fond za inovacione delatnosti odobrio je 53 miliona dinara za finansiranje 12 inovacionih projekata preduzeća čiji je cilj suzbijanje efekata pandemije izazvane koronavirusom.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.