
Izvor: B92, 28.Maj.2013, 17:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Privrednici pozdravili usklađivanje
Beograd -- Generalni direktor Imleka Slobodan Petrović ocenio je da je predlog da se plate u javnom sektoru vežu za kretanje plata u privatnom sektoru dobar.
Ali da treba o tome napraviti dublju analizu i naći pravu formulu koja bi uzimala u obzir i kvalifikacionu strukturu zaposlenih.
"Normalno je da treba da se vežu za privatni sektor, ali na koji način i kako? Svakako ne samo time što neko kaže - oni imaju 30 odsto u proseku veće plate. To nije tako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << jednostavno. Slažem se da se veže, ali tu se mora naći formula", naglasio je Petrović u izjavi Tanjugu.
On je ocenio da u nalaženju rešenja za smanjenje budžetskih troškova treba kombinovati različite mere, a jedna od njih jeste "da se državna preduzeća dovedu u situaciju profitabilnosti, a ne da prave gubitke i tu su moguće ogromne uštede".
Što se tiče povećanja prihoda, Petrović je naglasio da je potrebno podići proizvodnju i bruto domaći proizvod zemlje, što sada onemogućavaju dve stvari.
"To je Sporazum o pristupanju Evropskoj uniji, gde smo skinuli carine i zaštitne mere prema domaćoj proizvodnji, što jako negativno utiče na domaću proizvodnju, a nismo dobili pristupne fondove i druga stvar je kurs - dinar je precenjen, jak, dovodi do toga da se zatvaraju radna mesta u Srbiji i sve iz uvoza je mnogo jeftinije", naveo je on.
"Ako bismo te dve stvari promenili, imali bismo povećanu proizvodnju u Srbiji i to bi dovelo do podizanja BDP-a i prihoda u budžetu", istakao je Petrović.
Počasni predsednik kompanije Tarket Sintelon Nikola Pavičić složio se da je uskladjivanje sa platama u privatnom sektoru, odnosno u preduzećima koja stvaraju nove vrednosti i koja finansiraju ceo javni sektor, dobro rešenje i dugoročna mera.
On je ocenio da sadašnje stanje "nije ni moralno" - da zaposleni u privatnom sektoru koji stvaraju nove vrednosti i finansiraju penzije i plate državnih službenika, imaju 30 odsto niže plate.
"Mi već dugo godina unazad ne objavljujemo te podatke zbog socijalnog mira. Te podatke moramo staviti na sto i to treba da bude glavni argument da se plate u javnom sektoru drže u granicama onoga što se ostvaruje u realnom sektoru".
"Ne možemo preko noći napraviti normalne odnose, ali u nekom vremenskom periodu, plate u privatnom sektoru treba da dostignu plate u javnom sektoru. Možemo mi to zvati zamrzavanje ili bilo kako, ali i budžet može da isplaćuje ono što se u budžet prilije iz tog privatnog sektora", naglasio je Pavičić u izjavi Tanjugu.
Kako je naveo, za pokretanje privrede, a time i povećanje prihoda u budžetu, potrebne su promene u finansijskom sektoru, odnosno niže kamate na bankarske kredite, kao i realna vrednost dinara jer "privreda ne može da raste sa ovako visokim kamatama i ne može da izvozi sa ovako jakim dinarom".