Privrednici: Srbija pre nas (FOTO)

Izvor: B92, 29.Sep.2011, 16:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Privrednici: Srbija pre nas (FOTO)

Beograd -- Srpski biznismeni, njih oko 50, osnovali su Pokret privrednika Srbije čiji je cilj stvaranje boljih uslova za poslovanje i pokretanje Srbije.

Kao glavne tačke programa koordinator tog pokreta i vlasnik kompanije PSP Farman Branislav Grujić je naveo borbu sa nelikvidnošću privrede, formiranje Razvojne banke Srbije - koja ne bi bila komercijalna, već partner malim i srednjim preduzećima, profesionalizaciju javnog sektora, ali i rasterećenje od "nameta koji se danas plaćaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na zarade".

"Pokret nije ničija interesna grupa i ne zastupamo interese velikog, srednjeg ili malog kapitala, već interese Srbije i oni su ispred svih naših interesa", kazao je Grujić.

Osnivači Novog pokreta privrednika su pored Grujića, i počasni predsednik kompanije Tarket-Sintelon iz Bačke Palanke Nikola Pavličić, vlasnik kompanije Todor iz Vrnjačke Banje Mirko Todorović, generalni direktor Vitro grupe iz Beograda Dragoljub Lekić, Unija poslodavaca Srbije, potpredsednik kluba privrednika Bačke Palanke Aleksandar Borković, vlasnik kompanije Eurosalon Branislav Stojaković, poznati frizer iz Beograda Zoran Šobota i drugi.

On je dodao da Pokret privrednika Srbije ne traži krivce niti nekog optužuje, već da nudi rešenja, jer se srpska privreda nalazi u istorijski najsloženijem stanju, a to znači da u bilo kom trenutku može nestati.

Pokret svoje ciljeve želi da ostvari preko institucija sistema. Ipak, nije isključena mogućnost "aktivnog učešća" na izborima. O eventualnom modalitetu tog učešća biće kasnije odlučeno.

Kako je istakao Grujić, pokret ne daje prednost nijednoj političkoj stranci, ali ne može se posmatrati ni kao opozicija vladajućoj koaliciji.

"Mi apsolutno podržavamo državnu politiku, smatramo da je ona ispravna i ide u pravom smeru, ali smo duboko nezadovoljni načinom i brzinom kako se privredno-ekonomske reforme u celom sistemu sprovode", kazao je Grujić.

On je dodao da ako ne uspeju da postignu nijedan jedini pomak, razmisliće da uzmu aktivno učešće u političkom životu, ali ne kao aktivni političari, već kao ljudi koji žele od Srbije da naprave organizovan i uređen prostor za život.

Na pitanje da li će privrednici nastaviti da finansiraju političke stranke, Grujić je rekao da ne može da govori u ime svih, ali da zna da će svi finansirati Pokret čije su organizacione i druge potrebe velike.

Članovi pokreta su poručili da se ne plaše nikakvog političkog progona, jer je Srbija demokratska država i da je je izlišno svako poređenje sa pokretom Bogoljuba Karića čiji je pokret imao, verovatno, i neke druge interese. Osnivačka skupština Pokreta trebalo bi da bude održana za 30 do 45 dana.

Politički analitičari saglasni da je udruživanje privrednika u pokret verovatno deo kampanje pred sledeće izbore, na kojima, međutim, pokret srpskih biznismena ne može da ima ozbiljne šanse.

Analitičar Srećko Mihajlović kaže da je legitimno i legalno da se svaka društvena grupa bavi politikom, ali da organizovanje poslodavaca ipak nije uobičajeno, jer su vlasnici kapitala prisutni u politici "neformalnim putevima".

Ipak, on postavlja pitanje zašto sada otvoreno ulaz u političku borbu i da li to znači da privrednici nemaju uticaj na državu, ili, možda, žele da prikriju taj uticaj.

Mihajlović navodi da ne treba sumnajti u to da je uticaj privrednika na dešavanja u zemlji značajan.

Analitičar Slobodan Antonić smatra da je takav oblik političkog organizovanja neuobičajen pre svega jer je u biračkom telu značajno manje poslodavaca nego zaposlenih, a glasovi jednako vrede, bez obzira koliko novca iza njih stoji.

Po njemu, trebalo bi biti skeptičan prema takvoj vrsti organizovanja, koje je verovatno deo opšte kampanje pred sledeće izbore sa namerom da se prave koalicije sa velikim partijama.

Fotografije sa današnjeg osnivanja Pokreta privrednika možete pogledati u našoj Galeriji

Antonić ne veruje da će privrednici samostalno da izađu na izbore, već da verovatno nameravaju da se priključe jednoj od dve velike stranke u Srbiji DS-u ili naprednjacima.

Đorđe Vuković iz Cesida smatra da poslodavci i vlasnici kapitala ukoliko se odluče za učesće u izbornoj utakmici nemaju velike šanse, kao ni sindikati, već da se verovatno samo radi o pokušaju da se utvrdi neka pozicija da bi jednog dana mogli da imaju veći uticaj.

On je naveo i da njihov motiv može biti zaštita kapitala, ali i stvarna želja da prenesu svoja iskustva i pomognu Srbiji, tako da ne bi trebalo apriori smatrati da oni tim organizovanjem žele samo da zaštite svoje interese.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.