Izvor: B92, Tanjug, 20.Jul.2009, 17:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Privatnici u lošem položaju
Beograd -- Petina srpskih privatnih kompanija ocenjuje svoj trenutni položaj kao loš, a približno isti procenat očekuje da će u naredna tri meseca biti u lošijem položaju.
U poslednjem broju "Makroekonomskih analiza i trendova" Ekonomskog instituta se navodi da se većina pokazatelja zadržala na relativno niskom nivou, uprkos određenom poboljšanju u odnosu na vrednosti s početka godine.
U junu je došlo do pada inflacionih očekivanja, koja su i dalje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ostala na relativno visokom nivou, pošto 62 odsto firmi očekuje rast cena svojih inputa u naredna tri meseca, a 25,3 odsto firmi očekuje rast cena svojih gotovih proizvoda.
Pesimizam je potvrđen i na osnovu pokazatelja očekivane prodaje - čak četvrtina anketiranih firmi očekuje nižu prodaju u naredna tri meseca, dok je u junu 2008. godine samo šest odsto firmi očekivalo nižu tromesečnu prodaju.
Svaka četvrta privatna kompanija u naredna tri meseca očekuje da će smanjiti broj zaposlenih radnika, dok je ista očekivanja u junu 2008. godine imalo svega 6,4 odsto firmi.
U junskoj anketi očekivani rizik u poslovanju ostao je na visokom nivou - 55 odsto kompanija očekuje rast rizika u poslovanju u naredna tri meseca. U junu je zabeležen i rekordno nizak nivo očekivanih stranih investicija - svega 13 odsto kompanija očekuje strane investicije u naredna tri meseca.
Kao pozitivan signal junske ankete treba istaći da se 42 odsto firmi izjasnilo da im je nivo potraživanja previsok, a to je poboljšanje u odnosu na maj, kada se na isti način izjasnilo 56 odsto kompanija.









