Izvor: B92, Beta, Tanjug, 06.Okt.2010, 12:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Premijer: Sami sa sobom u konfliktu
Beograd -- Bruto domaći proizvod veći od planiranog, kaže Mirko Cvetković. Vlada često u konfliktu sama sa sobom, priznaje premijer.
Predsednik Vlade Mirko Cvetković kaže da Srbija beleži rast bruto domaćeg proizvoda. On kaže da će BDP biti veći od planiranih 1,5 odsto, a manji od dva.
Uz blago poboljšanje, građani moraju da se pripreme i na neka poskupljenja, pre svega energenata.
Šta nas čeka sledeće godine pokušali su otkriju zajedno ministri, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << guverner, predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda i "Ekonomist medija grupe”.
Premijer Mirko Cvetković kaže da zna da je građanima teško, ali ni da Vladi nije lako.
Cvetković je istakao i da Vlada često ima konflikt interesa sama sa sobom, jer sa jedne strane želi da budžet bude više okrenut kapitalnim investicijama, a manje tehničkoj potrošnji, a sa druge strane želi da se povećaju plate i penzije.
"To je u sukobu jedno sa drugim, a rešavanje tih konflikata je opterećeno stavovima koji nisu čisto ekonomnski. Nije problem u ekonomskom znanju nego u rešavanju konflikata u Vladi", naveo je premijer.
Cvetković je naveo i da će ovogodišnji rast bruto domaćeg proizvoda biti veći od planiranih 1,5 odsto, a manji od dva odsto. Ipak, prema njegovim rečima, sadašnji model BDP-a iscrpeo je svoju snagu i pokazao čitav niz slabosti i da se zato mora tražiti novi model, baziran na proizvodnji i povećanju izvoza.
"Dosadašnji model rasta i razvoja je iscrpeo svoju snagu. On je ukazao da je u vremenu pre krize Srbija imala značajne stope rasta, uglavnom bazirane na pregrejanoj domaćoj tražnji i visokom uvozu, ali da je taj tip rasta neodrživ u dugom periodu, jer je prouzrokovao i veliki deficit tekućeg računa platnog bilansa", rekao je Cvetković.
Škundrić: Cene moraju da se menjaju
Cene energenata moraju da se menjaju, kaže resorni ministar Petar Škundrić.
Međutim, na više puta postavljeno pitanje kada će i koliko poskupeti struja i gas, ministar nije konkretno odgovorio.
"Neće biti radikalnih poteza u ovom trenutku, ali narednih nekoliko godina potrebno je postepeno povećavati cene energenata, kako bi u narednih tri do pet godina bili na nivou prosečne cene u regionu", rekao je Škundrić.
On je poručio medijima da umesto što stalno pitaju kolika će biti cena struje i gasa, pozovu građane da izmire svoje dugovanja.
Šoškić: Veća inflacija nije smak sveta
Sledeće godine cene bi mogle još da skoče. Razlog je odmrzavanja penzija i plata u javnom sektoru, koje je dogovoreno sa MMF-om.
Guverner Narodne banke Dejan Šoškić nada se da inflacija u 2010. godini neće premašiti gornju projektovanu granicu od osam odsto, ali da neće biti "kraj sveta" ako se to dogodi.
"Kretanje inflacije u Srbiji zavisiće od poskupljenja roba koje su u nadležnosti države, poput energenata, kao i od povećanja plata i penzija, koje će se uskladjivati sa potrošačkim cenama čiji je rast veći od očekivanog", rekao je Šoškić.
Verovatno bez produžetka aranžmana sa MMF-om
Kako sada stvari stoje, kada na proleće istekne aranžman sa MMF -om, Srbija neće ulaziti u novi dogovor sa ovom međunardnom instutucijom. Postavilo se pitanje da li je razlog za to što Srbija ulazi u predizbornu godinu?
Predstavnik MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik kaže da program sa tom institucijom obično traje dve godine i često nema potrebe da se nastavi.
"Važno je razumeti da zakon o fiskalnoj odgovornost može biti izlazna strategija za Vladu. Verovatno će sledeće godine fiskalna politika Vlade biti na testu. Neke zemlje su prošle taj test. Ako je zakon dobrar, sve će biti u dozvoljenim granica. Postoje velike šanse da tako bude i u Srbiji”, ocenjuje on.
Lisovolik je rekao da u Srbiji postoji ekonomski oporavak, koji je skroman, da ima zdrave osnove u rastu izvoza, ali da nema dovoljnog rasta zapošljavanja.







