Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Dec.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pregovori moraju dalje
BEOGRAD - Pregovori Srbije i Rusije o energetskom sporazumu nastavljaju se danas u Beogradu, a tema razgovora biće samo naftni aranžman, odnosno NIS, pošto je gasni deo aranžmana već "ispregovaran", izjavio je Tanjugu direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović.
U ime ruske strane, na sastanku biće ovlašćeni pregovarači "Gaspromnjefta", ćerke firme "Gasproma", preneo je Bajatović i dodao da će šef srpskog tima, prema informacijama >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << koje on ima, biti premijer Mirko Cvetković.
Razrešenje na sopstveni zahtev
Vlada Srbije juče je donela odluku da nastavi pregovore sa Ruskom Federacijom u cilju finalizacije energetskog aranžmana i na sopstveni zahtev razrešila ministra ekonomije Mlađana Dinkića iz Radne grupe za vođenje pregovora sa "Gaspromom", kao i još tri člana tog tima.
Razrešeni su državni sekretar u Ministarstvu finansija Nebojša Ćirić, izvršni direktor Agencije za privatizaciju Branislav Zec i Milenko Ristivojević iz Ministarstva finansija, navedeno je u saopštenju.
Dinkić je posle jučerašnje sednice vlade saopštio da se sa svojim timom povukao iz Radne grupe, jer je vlada na sednici odbila predlog pregovaračkog tima da se u daljem toku pregovora insistira na istovremenom potpisivanju sva tri obavezujuća ugovora - za NIS, gasovod Južni tok i skladište Banatski Dvor.
Dokument u parlamentu
Dokument o celom toku pregovora o naftno-gasnom sporazumu sa Rusijom dostavljen je na pisarnicu parlamenta, kako bi poslanici imali dobar uvid u to da li se pregovarački proces oslanjao na ono što je u skupštini ratifikovano, izjavila je juče šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić, ne navodeći ko je dokument uputio parlamentu.
Ona je ocenila da sporazum ne bi trebalo da ugrozi Vladu Srbije, jer postoji dovoljna većima koja će i "nepovoljniji sporazum od onoga koji je ratifikovan u skupštini, podržati".
Zasedaju dva odbora
Odbori Skupšitne Srbije za industriju i privatizaciju održaće danas zajedničku sednicu na kojoj će razmatrati informaciju o toku pregovora o realizaciji naftno-gasnog sporazuma između Srbije i Rusije koju je podnelo Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
Na sednicu su pozvani ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić i ministar ekonomije i reigonalnog razvoja Mlađan Dinkić, a predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović obavestila je poslanike da su ministri potvrdili dolazak.
Ko šta radi - ko šta kaže?
Održavanje sednice inicirali su poslanici LDP kako bi dvojica ministara suočili stavove o toku pregovora o energetskom aranžmanu, navodeći da je javnost zbunjena protivurečnim informacijama.
Poslanici drugih opozicionih stranaka dopunili su zahtev da se pored činjenica vezanih za energetski aranžman javnost upozna i sa dešavanjima u vladi pošto su predstavnici G17 plus napustili pregovarački tim.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
















