
Izvor: B92, Beta, Tanjug, 04.Nov.2010, 18:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pregovori Sindikata i Vlade i sutra
Beograd -- Predstavnici pet sindikata očekuju da će sutra nastaviti pregovore sa Vladom Srbije o izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
"Saslušaćemo sve što imaju da nam predlože nakon čega ćemo zauzeti stav", kaže predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Ranka Savić.
Ona je to kazala posle sastanka predstavnika ASNS-a, Saveza samostalnih sindikata Srbije, Konfederacije slobodnih sindikata, Industrijskog sindikat >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbije i Sindikata Sloga.
Savić je navela da će se pregovori najverovatnije nastaviti sutra i dodala da su se predstavnici sindikata dogovorili da sačekaju ishod razgovora, nakon čega će zauzeti stav.
Vlada Srbije je 22. oktobra povukla iz skupštinske procedure izmene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, uz najavu da će sa taj dokument ubrzo ponovo naći pred poslanicima. Pregovori sindikata i Vlade počeli su 29. oktobra, kada je dogovoreno da minimalna penzija u Srbiji bude najviše do 27 odsto prosečne zarade.
Predsednica ASNS-a je rekla da će, ukoliko predlog vlade bude prihvatljiv, sindikati potpisati sporazum a da će, u suprotnom, nastaviti prikupljanje potpisa za smenu Vlade Srbije.
Savićeva je navela da sindikati nisu odustali od zahteva, od kojih je najvažniji da se u izmene zakona uvrsti zaštitna klauzula da prosečna penzija ne sme da bude niža od 60 odsto prosečne plate. Sindikati traže i da se rudarima obezbede povoljniji uslovi za penzionisanje i obračun radnog staža.
Sindikati su obustavili ranije najavljenu akciju prikupljanja potpisa za smenjivanje Vlade Srbije pošto nije postignut dogovor o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Vlada je načelno prihvatila zahteve sindikata, ali o njima treba da se izjasni i Međunarodni monetarni fond (MMF), koji je odobravanje tekućeg kreditnog aranžmana sa Srbijom uslovio usvajanjem ranije dogovorenih zakonskih rešenja o penzijsko-invalidskom osiguranju, gde nema zaštine klauzule da prosečne penzije ne mogu biti manje od 60 odsto prosečne plate u Srbiji.
Zahtevi sindikata visoki, ali opravdani
Reforma prenzionog sistema u Srbiji je deo šireg procesa koji se dešava i u zemljama Evropske unije koje se suočavaju sa problemima starenja stanovništva i privredne recesija, kaže analitičar Zoran Stojiljković.
U tom procesu se Vlada Srbije, prema njegovom mišljenju, trudi da odmereno udari na standard penzionera koji predstavljaju veliko biračko telo.
S druge strane, zahtev sindikata da se u zakon unese odredba koja ograničava koliko penzija sme da padne u odnosu na prosečnu platu jeste uobičajna praksa u drugim zemljama.
"Iskreno rečeno, 60 posto je dosta visoko postavljeno u odnosu na okruženje gde je to dosta niže, ali prosto treba imati u vidu šta je to 60 posto u odnosu na isto tako bednih i nedovoljnih 300 evra prosečne plate, prosto je taj procenat dosta visoko postavljen zato što je osnovica, odnosno prosečna plata jako mala", kaže Stojiljković.
"Jednoga dana kad budemo prosperitetna ekonomija i solidarno društvo sa izbegnutim problemom siromaštva moguće je i razmišljati o nekom nižem procentu a pogotovu ako se taj odnos i udeo straih lica u populaciji bude povećao ali rpsto sada to nije moguće", dodaje on.
Stojiljković ističe da će aktuelna reforma penzijskog sistema samo olakšati teret budžetu, ali neće trajno reštiti problem. Bez privrednog razvoja i strožije naplate doprinosa od poslodavaca, kaže Stojiljković, Srbiji sledi jedna reforma penzijskog sistema za drugom.
Pratite specijal: NIS na berzi