Izvor: Blic, 21.Mar.2015, 13:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Potpisan ugovor sa novim menadžmentom Železare
U Smederevu je danas potpisan Ugovor sa novim menadžmentom Železare, holandskom kompanijom "HPK inženjering", a ceremoniji u Smederevu prisustvovao je predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.
Ugovor su potpisali ministar privrede Vlade Srbije Željko Sertić, u ime Železare Smederevo Bojan Bojković i predstavnik "HPK inženjeringa" Peter Kamaraš, a potpisivanju je prisustvovao premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Premijer na na svom zvaničnom tviter nalogu objavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i grafiku koja pokazuje koji su resursi i potencijali Železare.
Данас потписујемо Уговор о пружању услуга управљања и саветовања Железаром Смедерево. Ресурси и потенцијали #Zelezara pic.twitter.com/7vIv9uouoo
Odluka o izboru kompanije koja će upravljatu Železarom doneta je 17. marta.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je na tviter nalogu @serbianpm objavio i grafiku koja detaljno opisuje koji su potencijali i resurski Železare.
Na grafici se navodi da su potencijali proizvodnje 2 miliona toga gotovih proizvoda, vrednosti 1.4 milijarde dilara.
Радници #Zelezara су веровали у свој успех,а ја у њих!Честитам им на истрајности,вери и вољи. Ово је и њихова победа! pic.twitter.com/9TyYX2q4l8
Čelni ljudi HPK inženjeringa su nekadašnji izvršni direktor američke kompanije Ju-Es stil, koja je do 2012. bila vlasnik Železare, Džon Gudiš, i slovački biznismen Petar Karamaš.
Najavljeno je da će HPK inžinjering uložiti 20 miliona dolara u proizvodnju,
zadržati sve zaposlene u Železari i povećati im plate za 10 odsto, a da će najduže za šest meseci ta kompanija postati profitabilna i da će u roku od devet meseci biti pokrenuta i druga visoka peć.
U upravi Železara će pored 12 članova koje će postaviti HPK inženjering biti i 12 članova koje će imenovati Vlada Srbije, a njihova ukupna mesečna primanja, kako je ranije rečeno, biće 300.000 dolara. Poslovanje Železare Smederevo do sada je Vladu Srbije koštalo imeđu 10 i 12 miliona evra mesečno.
Odluku o tome da se raspiše javni poziv za profesionalni menažment donela je Vlada Srbije 17. februara, posle neuspelih pregovora o strateškom partnerstvu sa američkom kompanijom Esmark, o preuzimanju 80,01 odsto kapitala Železare u vlasništvu države.
Novi rukovodioci Železare Smederevo imaju izuzetno iskustvo u toj oblasti, a njihova energija i znanje će dati doprinos ozdravljenju tog preduzeća, izjavio je predsednik Udruženja korporativnih direktora Toplica Spasojević.
"Ovo je prvi put da smo dobili strane menadžere u okviru državnog preduzeća i oni mogu da daju novu energiju i novin način posmatranja", kazao je Spasojević za televiziju Pink.
Prema njegovim rečima, još je važnije da će taj presedan pomoći i drugim javnim preduzećima da mogu da aktiviraju ideju o angažovanju domaćih ili stranih menadžera.
Spasojević smatra da je Železara ugaoni kamen naše buduće ekonomije, kao i novog načina posmatranja menadžerstva i biznisa.
On je istakao da menadžeri imaju sveže ideje neopterećene partijskim članstvom, i mogu da daju doprinos ozdravljenju privrede.
Potpisan ugovor za Železare, premijer poručio radnicima da imaju sigurnu budućnost
Izvor: Blic, 21.Mar.2015
U Smederevu je danas potpisan Ugovor sa novim menadžmentom Železare, holandskom kompanijom "HPK inženjering", a ceremoniji u Smederevu prisustvovao je predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić...Ugovor su potpisali ministar privrede Vlade Srbije Željko Sertić, u ime Železare Smederevo Bojan Bojković...













