Potpisan ugovor o otkupu Železare Smederevo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Jan.2012, 13:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potpisan ugovor o otkupu Železare Smederevo

BEOGRAD -

Premijer Srbije Mirko Cvetković potpisao je danas sa predstavnicima američke kompanije "Ju- Es stil" ugovor o otkupu Železare Smederevo, kojim je Vlada Srbije postala vlasnik te kompanije.

U ime "Ju- Es stila", ugovor je potpisao potpredsednik kompanije za evropsko poslovanje Dejvid Lintur.

Cvetković je posle potpisivanja ugovora istakao da Vlada nema nameru da bude vlasnik i upravljač Železare Smederevo, već će u narednom periodu učiniti sve da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nađe strateškog partnera i obezbedi budućnost za tu fabriku.

"Vlada će učiniti maksimalne napore da održi proizvodnju, nađe strateškog partnera i način da nakon krize, fabrika počne da posluje sa profitom, rekao je premijer.

Cvetković je naglasio da se na primeru Železare Smederevo u punoj meri pokazalo koliko je svetska ekonomska kriza jaka i koliko utiče na Srbiju.

On je ukazao i da je Vlada zaključila i da je opcija preuzimanja Železare manje loša od zatvaranje te fabrike i dodao da ta mera ima socijalni karakter, jer čuva radna mesta i brine o ekonomiji države.

Razvoj metalskog kompleksa kada prođe kriza

Predsednik je naglasio da država čini sve da sačuva radna mesta u železari, jer vidi da je bitno da će, kada prođe kriza u industriji čelika, da se obezbedi razvoj metalskog kompleksa i podsetio da Fiat otvara proizvodnju, da se vode razgovori o pokretanju proizvodnje u traktorskoj industriji, zbog čega je posebno važno da se obezbedi budućnost investicija u železaru i da se ide na finalne proizvode.

Ukoliko vlada ne nađe kupca za železaru u roku od šest meseci, to može koštati budžet oko 100 miliona evra godišnje, ocenili su predstavnici vlade.

Šef vladine Radne grupe za smederevsku železaru Dušan Nikezić je za Radio-televiziju Srbije sinoć rekao da u slučaju da vlada nije priskočila u pomoć, gubici u srpskoj privredi bili bi dva puta veći nego gubici u samoj kompaniji u Smederevu.

Ministar ekonomije Nebojša Ćirić ocenio je da je vladin potez bio iznuđen, zbog opasnosti da dođe do gubitka radnih mesta, ne samo u železari nego i u čitavoj srpskoj privredi, pre svega u metalskom kompleksu.

Ne radi se samo o 5.500 radnika u smederevskoj železari, već o čitavom metalskom kompleksu, jer bi gašenje giganta u Smederevu dovelo do povećanja uvoza metalnih proizvoda za 30 odsto i poremećaja na tržištu koji bi rezultirao dodatnim otpuštanjima, objasnio je Ćrić.

Ministar ekonomije je podsetio da su sa železarom poslovno povezani i Železnica Srbije, Fabrika vagona u Kraljevu, Industrija motora i traktora, Industrija motora Rakovica ...

Vlada Srbije otkupila je u petak smederevsku železaru od kompanije "Ju-Es stil" za simboličnu cenu od jednog dolara, sa ciljem da očuva proizvodnju i radna mesta za više od 5.000 zaposlenih.

Premijer Mirko Cvetković je na konferenciji za novinare u petak naglasio da "vlada nema nameru da u dugom periodu bude vlasnik i u narednom razdoblju koncentrisaće se na traženje strateškog partnera".

Vlada Srbije je dobila kompletna osnovna sredstva i neto obrtna sredstva železare u vrednosti oko 100 miliona dolara, naveo je Cvetković i dodao da kompanija nema zaduženja ni kredite kod banaka.

Ističući da je ovim potezom vlada iskazala socijalnu odgovornost i dala podršku jednom od najznačajnijih preduzeća u Srbiji, premijer je podsetio da je železara i jedan od najvećih izvoznika, zbog čega vlada mora da ima proaktivnu ulogu u rešavanju problema, da bi održala radna mesta i proizvodnju.

Cvetković je rekao da su već urađene analize ko bi bio zainteresovan za smederevsku železaru.Za upravljanje železarom će biti izabran profesionalni menadžment, ali zasad nisu razmatrana kadrovska rešenja.

Strateški partner iz Kine ili Japana?

Zbog pada tražnje na svetskom tržištu, u smederevskoj železari je jedna od visoke peći stavljena u režim tzv. "tihog hoda" još prošle godine, a od 9. januara radnici u Smederevu rade četiri dana sedmično, dok za peti dan dobijaju 60 odsto plate.

"Ju-es stil Srbija" učestvuje sa pet odsto u ukupnoj srpskoj proizvodnji, a sa oko 14 odsto u izvozu zemlje.

Domaći mediji su ranije ovog meseca spekulisali da bi strateški partner za smederevsku železaru, ukoliko ona ponovo postane domaće vlasništvo, mogao doći iz Kine ili Japana, dve azijske privredne sile koje kontrolišu međunarodno tržište čelika, jer imaju ogromnu domaću proizvodnju i veliki izvoz, a i ne libe se da investiraju u inostranstvu.

Treba imati u vidu da je i indijski "Mital" u toku 2003. godine, nakon što je smederevska železara već postala vlasništvo "Ju Es stila", iskazao interesovanje za smederevsku fabriku, pa je sada možda prilika da se obnove razgovori o tome.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.