Poslodavci u panici: Nemačka Hrvatskoj preotima sezonce

Izvor: B92, 28.Okt.2019, 19:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslodavci u panici: Nemačka Hrvatskoj preotima sezonce

Zagreb -- Kvote za uvoz stranih radnika u Hrvatskoj su bile spas u zadnji čas.

Zakon o strancima, koji bi trebalo da liberalizuje zapošljavanje stranaca, samo će delimično rešiti problem radne snage u ugostiteljstvu.

U verziji koju su ugostitelji imali prilike da vide, nekoliko stavki je sporno. Jedna od njih je ta da će poslodavac, pri predaji zahteva za zapošljavanje stranca, za sobom morati da ima tri meseca s prihodom od najmanje 70.000 kuna mesečno.

>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />To, kako upozorava jedan dubrovački ugostitelj, u zimskim mesecima nema čak 80 odsto jadranskih restorana, a mart je vreme u kom se počinje s primpremama za letnju sezonu, piše Večernji list.

Lakše u Nemačku

Neizvesnost oko radne snage u 2020. povećava i novi nemački zakon, koji omogućava useljenje stručne radne snage i iz zemalja koje nisu članice EU.

"Mnogi poslodavci u turizmu oslanjali su se na sezonske radnike iz susednih zemalja poput Srbije i BiH, a od 1. januara naredne godine mogu u Nemačku koja konobarima i kuvarima nudi konkurentnije zarade od hrvatskih", kaže Nataša Kačar, koja se bavi posredovanjem u zapošljavanju.

"Ove godine je bilo raznih problema. Od poslodavaca koji nisu precizirali kakvi radnici su im potrebnii, ili su nudili mizerne četiri hiljade kuna za kuvara, preko lokalnih službi koje su se bavile radnim dozvolama i kojima je letos od četvoro zaposlenih troje bilo na godišnjem odmoru, do nepouzdanih agencija za zapošljavanje koje bi dovele radnike u Hrvatsku i nikad ih ne bi spojile s poslodavcem", otkriva Kačar.

"Mi smo, recimo, imali situaciju da rešavamo problem 14 radnika iz Makedonije, koji su u 11 sati uveče stigli na autobusku stanicu u Zagrebu, a niko ih nije čekao niti pitao za njih. Sam proces zapošljavanja je, ipak, bio spor i nejasan, a praksa se, povrh svega, razlikovala od grada od grada. Istovremeno, mora se priznati, sve je više poslodavaca kod nas koji uredno plaćaju prekovremene sate, imaju normalno radno vreme, daju stimulacije i bonuse na kraju sezone, neki čak i jednu celu platu više", kaže Kačar.

Niko neće da radi

Koliko je izgledno da će se to sve dogodine odvijati bez sezonaca iz Srbije, BiH i Makedonije, potvrđuje i predsednik Sindikata turizma Eduard Andrić.

"U kontaktu sam sa sindikalnim kolegama iz tih zemalja. Svi mi kažu da većina onih koji su dolazili na sezonski rad u Hrvatsku dogodine planiraju da idu u Nemačku", kaže Andrić.

Maksimalan fokus i dalje ostaje na domaćim i radnicima iz regiona, kažu ugostitelji, ali svesni su da će sezonce ubuduće morati da traže u udaljenijim zemljama.

Zvonimir Belić, vlasnik i direktor "Zarja grupe", koja se bavi proizvodnjom voća i povrća i na čijim plantažama rade i Indijci, podelio je svoje iskustvo.

"U martu smo na svim mogućim platformama pokušali da pronađemo radnike. Niko se nije javljao na oglase. Bili smo u situaciji da gasimo posao ili da se suočimo da radnika nema u Samoboru, nema na zagrebačkom području, ni u celoj Hrvatskoj, a ni u susednim zemljama, i preduzmemo nešto drastično. Naravno da svaki poslodavac radije zaposli svog čoveka, nego da radnika traži u Indiji", kaže Belić.

"Nismo imali izbora i sada radnicima iz Indije plaćamo i troškove smeštaja, hrane, vozimo ih kombijem, jer se ne snalaze u javnom prevozu, a puno je i kulturoloških i drugih barijera. Povećanje uvoznih kvota nas je spasilo, ali država nije na vreme predvidjela razmere problema s radnom snagom i sve ovo je rezultat", rekao je Belić.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.