Posle cunamija nafta i sirovine rastu

Izvor: B92, 25.Avg.2015, 10:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posle cunamija nafta i sirovine rastu

Cene sirove nafte i većine drugih sirovina blago su se oporavile danas, ali su ostale pod pritiskom usled posustajanja privrede Kine.

Kina je najveći svetski potrošač industrijskih metala i energenata.

Američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u oktobru ugovarana je za 38,92 dolara po barelu u odnosu na jučerašnjih 38,24 dolara, dok je cena sirove nafte "brent", takođe za oktobarsku isporuku, ojačala na 43,31 sa 42,69 dolara za barel, koliko je koštala juče, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prenosi agencija Frans pres.

"Blumbergov" indeks sirovina, koji prati cene 22 sirovine, porastao je 0,14 odsto na 85.9723 poena, nakon što je juče oslabio 2,2 odsto na najniži nivo od avgusta 1999.

"Stabilnost se delimično vratila na azijska tržišta sirovina, ali ne bih se kladio da će potrajati. Glavni faktor na tržištima biće potez kineskih vlasti, odnosno njihova odluka da li da intervenišu i umire berze", rekao je za Frans pres tržišni strateg singapurske firme IG Bernard Ou.

Vrednost akcija na svetskim berzama je od 11. avgusta, kada je Kina iznenadila tržišta i devalvirala juan, smanjena za više od pet biliona dolara, a akcije na kineskim berzama nastavile su da padaju i juče, pokrenuvši novi talas koji je oborio deonice na globalnim tržištima.

Do potonuća na berzama došlo je nakon što najnovija intervencija zvaničnog Pekinga na tržištu nije uspela da ulije poverenje i ublaži zabrinutost u vezi sa usporavanjem rasta druge po veličini svetske ekonomije.

Cene sirovina su u padu od početka godine zbog strahovanja od pada tražnje u Kini. Kina je pre dve nedelje devalvirala juan, što su mnogi protumačili kao znak da je njena ekonomija u gorem stanju nego što se mislilo.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Oporavak cena sirovina nakon sunovrata

Izvor: Kamatica.com, 25.Avg.2015

Cene sirove nafte i većine drugih sirovina oporavile su se danas, ali su ostale pod pritiskom usled posustajanja privrede Kine, najvećeg svetskog potrošača industrijskih metala i energenata. ..Američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u oktobru ugovarana je za 38,92 dolara po barelu u odnosu na jučerašnjih...

Nastavak na Kamatica.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.