Posle Dojče i Komercbanka na nizbrdici

Izvor: B92, 26.Jul.2016, 11:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posle Dojče i Komercbanka na nizbrdici

Frankfurt -- Kapitalna osnova nemačke Komercbanke, druge po snazi u toj zemlji, oslabila je u drugom tromesečju ove godine, a profit je pao skoro za trećinu.

Bankarska grupacija sa sedištem u Frankfurtu navela je da je u kvartalu april-jun zabeležila pad neto profita od 32 odsto u odnosu na odgovarajući period prošle godine, na 209 miliona evra (230 miliona dolara), prenosi agencija Frans pres.

Komercbanka je takođe objavila da je nivo adekvatnosti kapitala, ključna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mera finansijske snage banke, pao na 11,5 odsto krajem prošlog meseca sa 12 procenata iz marta.

Globalni finansijski regulatori doneli su propise kojima se od banaka zahteva da poseduju veći nivo kapitala u odnosu na rizičnu aktivu u nastojanju da spreče ponavljanje finansijske krize iz 2008. godine i da spreče dalje spasavanje banka na teret poreskih obveznika.

Nemačka Dojče banka prošlog meseca nije prošla američki stres test koji simulira teške ekonomske probleme, a za šta Federalne rezerve delom krive i lošu proceduru merenja rizika.

"Kao što smo ranije najavili, adekvatnost kapitala može biti nestabilna u aktuelnom tržišnom okruženju", navela je Komercbanka u saopštenju, okrivljujući za trenutnu situaciju računovodstveno usklađivanje, veće obaveze prema penzionom fondu, kao i povećanje kapitalnih odbitaka iz revalorizacionih rezervi.

Poput svojih konkurenata, Komercbanka trpi pritisak na profit zbog niskih kamatnih stopa, oštrije regulative i sve jače konkurencije na domaćem tržištu.

Banka je predvidela blagi rast neto dobiti u ovoj godini, ali je početkom maja upozorila na to da njen cilj sve više izgleda preambiciozno, navodi Frans pres.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

BP: Tačka na 2010. i Meksički zaliv

Izvor: B92, 26.Jul.2016

London -- Britiš petroleum uknjižio je u drugom kvartalu novi neto gubitak, ali je bar stavila tačku na skandal povezan sa izlivanjem nafte u Meksičkom zalivu iz 2010...Neto gubitak BP-a posle oporezivanja, u tri meseca zaključno sa junom, iznosio je 1,4 milijarde dolara (1,3 milijarde evra), u...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.