Posao u Srbiji deficitarna roba

Izvor: B92, 25.Mar.2011, 14:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posao u Srbiji "deficitarna" roba

Kikinda -- Vicepremijerka Verica Kalanović kaže da je nezaposleno oko 19,2 odsto stanovništva i da vlada preduzima sve kako bi smanjila nezaposlenost - pre svega mladih.

Kalanovićeva je rekla da su to podaci iz ankete o radnoj snazi (Republičkog zavoda za statisiku) i da je, na žalost, posao danas "najdeficitarnija roba" u Srbiji.

Potpredsednica vlade zadužena za privredni i regionalni razvoj, rekla je da u Srbiji trenutno veliki broj ljudi pokušava da nađe posao i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da na desitine hiljada mladih ide od šaltera do šaltera.

Ona je rekla da imati posao znači imati dostojanstven život, sigurnost i obezbeđenu egzistenciju i da su upravo sajmovi zapošljavanja jedna od aktivnih mera koje preduzima Ministarstvo ekonomije u cilju smanjivanja nezaposlenosti.

Kalanovićeva je kazala da je zahvaljujući sajmovima zapošljavanja u toku prošle godine, zaposleno oko 10.000 ljudi. Potpredsednica vlade pozvala je mlade da koriste šansu za dobijanje posla, putem takvih manifestacija.

Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Dejan Jovanović rekao je da je ta služba pripremila 16 programa i više od sedam milijardi dinara za aktivne mere zapošlajvanja u 2011. godini, kojima će finansijski biti pomognuto zapošljavanje oko 60.000 ljudi.

Jovanović je rekao da je u Kikindi, Nacionalnoj službi za zapošljavanje prijavljeno više od 6.000 nezaposlenih i da je planirano, da zahvaljujući aktivnim merama, ove godine bude zaposleno oko 1.500 ljudi na teritoriji te opštine.

Na sajmu zapošljavanja u Kikindi zaposlenje nudi 19 poslodavaca, koji imaju potrebu za oko 300 radnika različitih zanimanja i stepena stručnosti.

Neka od traženih zanimanja su iz oblasti mašinske, elektro, hemijske i tekstilne struke. Na sajmu će prisustvovati i poslodavci koji i će angažovati mlade na osnovu programa "stručna praksa 2011", a najtraženiji je visokoobrazovani kadar - pravnici, pedagozi, sociolozi... Među poslodavcima je i firma "Toza Marković" koja planira da na tom sajmu zaposli 112 ljudi po programu "Prva šansa 2011".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.