Izvor: B92, 24.Nov.2011, 19:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Portugalskom dugu rejting - "đubre"
Lisabon -- Međunarodna rejting agencija Fič je smanjila rejting portugalskog duga i svrstala ga u kategoriju bezvrednog (junk).
Fič je spustio rejting portugalskog duga za jedan podeok, na BB+ sa BBB- zbog visokog duga i slabih ekonomskih perspektiva Portugalije.
Agencija za utvrđivanje kreditnog rejtinga obrazložila je odluku o uzimanju investicionog statusa dugu Portugalije "velikim fiskalnim debalansom, prezaduženošću na svim sektorima i lošim makroekonomskim perspektivama" >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << te zemlje.
Smanjenje rejtinga predstavlja još jedan udarac za Portugaliju koja nastoji da popravi fiskalnu situaciju nakon što je ranije ove godine dobila međunarodni spasilački paket zajmova od 78 milijardi evra kako bi izbegla bankrotstvo.
Portugalija, kao i druge članice evrozone, sprovodi program stroge štednje kako bi svoj dug učinila održivim, ali su se ti napori vlade, kao i u Grčkoj, pokazali veoma nepopularnim. U toj finansijski oslabljenoj članice zone evra se danas održava generalni štrajk.
Ta zemlja je u zamenu za međunarodnu pomoć za spasavanje dogovorila smanjenje dužničkog bremena na održiv nivo do 2013, što zahteva duboka kresanja budžetskih izdataka i povećanje poreza.
Vlada je već podigla poreze na prihod i prodaju, korporativni porez i porez na imovinu, a istovremeno su ukinuta socijalna davanja. Pad životnog standarda podstakao je proteste protiv tih strogih mera štednje.
Nezaposlenost u Portugaliji je povećana na 12,4 odsto, uz očekivanja da iduće godine poraste na 13,4 odsto.
Evropska komisija je prognozirala da će portugalska ekonomija u 2012. oslabiti tri odsto, što će biti najgori pokazatelj u evrozoni.















