Porasla prodaja vozila u Kini

Izvor: B92, 11.Jul.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Porasla prodaja vozila u Kini

Peking -- Prodaja vozila u Kini porasla je 19 odsto u prvoj polovini ove godine, nešto manje nego lane.

Autokompanije su prodale 5,18 miliona automobila, kamiona i drugih vozila u tom periodu, saopštilo je Udruženje kineskih proizvodjača automobila. U Kini je, inače, tokom prvih šest meseci prošle godine prodaja automobila uvećana 23 odsto.

Visoka potražnja za vozilima je ipak stabilna, uprkos poremećajima, kao što su prirodne nepogode (katastrofalne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poplave u januaru i februari i najteži zemljotres za 32 godine u maju), ali i visokoj inflaciji koja je dostigla najviši nivo u poslednjih 12 godina.

Kupovina automobila postala je realnost za mnoge građane Kine zbog visoke stope privrednog rasta zemlje od 10 odsto i nižih cena vozila, usled sve veće konkurencije.

"Cene vozila padaju u situaciji kada cene svih drugih proizvoda u zemlji rastu", upozoravaju analitičari koji očekuju da će prodaja vozila u Kini ove godine dostići deset miliona.

Dve najveće svetske auto-kuće, "Dženeral motors" i Tojota, polažu veliku nadu u visoku potražnju vozila u Kini i na drugim tržištima u razvoju, kako bi nadomestile pad prodaje u SAD i Japanu.

Prodaja automobila i lakih kamiona pala je deset procenata u SAD, najvećem tržištu vozila na svetu, u prvoj polovini godine, podseća Blumberg. Japanska prodaja vozila, ne računajući mini automobile, smanjena je u tom periodu 0,9 odsto.

Prodaja kamiona i drugih komercijalnih vozila porasla je, međutim, u Kinim, tokom prvog polugođa ove godine 22 odsto, na 1,57 miliona jedinica.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.