
Izvor: Glas javnosti, 08.Jul.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Politika da otvori prostor za ekonomiju
BEOGRAD - Srpski ekonomisti ocenili su juče da su ključni ekonomski ciljevi nove vlade - privredni rast, povećanje zaposlenosti, rast standarda građana, ravnomerni razvoj i smanjenje inflacije - ambiciozni, ali da ih je moguće ostvariti ukoliko vlada bude vodila proevropsku politiku i bude spremna da sprovodi neophodne reforme. Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević izjavio je da su najavljeni privredni rast od sedam odsto godišnje i smanjenje nezaposlenosti na 11,9 odsto do 2012. godine >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << realni, ukoliko se preciziraju mere za ostvarivanje ekonomskih ciljeva. On je istakao da su veliki problemi visoka javna potrošnja i spoljnotrgovinski deficit i ocenio da će smanjenje nezaposlenosti biti težak zadatak ukoliko se ima u vidu da se privatizacija završava i da će to povećati broj nezaposlenih. Privlačenje novih stranih investicija je bitno jer se na taj način podstiču privredni rast i zaposlenost - rekao je Kovačević.
Stručni saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić ocenio je da ekonomski ciljevi nove vlade deluju „optimistično“ sa sadašnje tačke gledišta, ali da ih je moguće i premašiti ukoliko se vlada bude držala najavljenog opredeljenja da ispunjava međunarodne obaveze i sarađuje sa Evropskom unijom, Rusijom i SAD. „U prethodnih nekoliko godina ekonomija je ostvarivala rezultate uprkos politici, dok bi sada trebalo da politika otvori prostor za razvoj ekonomije“, kazao je Nikolić i dodao da će Srbija s novom vladom moći ne samo da privuče više investicija već i da se zadužuje na međunarodnom tržištu pod povoljnijim uslovima nego do sada.
On je kazao da će biti teško smanjiti javnu potrošnju, pogotovo uz najavljeno povećanje penzija na 70 odsto prosečne plate, što će javnu potrošnju, prema Nikolićevoj proceni, povećati za 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda. Međutim, ukoliko bude ostvaren najavljeni snažan rast bruto domaćeg proizvoda, udeo penzija i cele javne potrošnje će opasti, kazao je on. Prema njegovoj oceni, novi ministar finansija i premijer su dobri ekonomisti, što je jako bitno.
Direktor Centra za slobodno tržište Miroslav Prokopijević izjavio je da je potrebno poboljšati poslovno okruženje i što pre krenuti sa reformama, koje su stale u poslednjih godinu dana, kako bi se postigli ekonomski ciljevi nove vlade. „Nova vlada bi trebalo da poradi na kursu dinara, koji je nerealno visok i nije povoljan za strane investitore“, rekao je Prokopijević.
Direktor Instituta za tržišna istraživanja Miloje Kanjevac ocenio je da je ostvarivanje ekonomskih ciljeva vlade realno ukoliko devizni kurs bude 140 ili 150 dinara za evro. Prema njegovim rečima, precenjeni dinar destimuliše izvoz i smanjuje prihod izvoznicima, a pad vrednosti dinara usporio bi uvoz, podstakao izvoz, a samim time i razvoj industrije i zaposlenosti. Kanjevac je, kako prenose agencije, ekonomske ciljeve nove vlade okarakterisao kao „ambiciozne, ali poželjne“ i dodao da je novi srpski premijer Mirko Cvetković dobar ekonomista i da bi mu zato trebalo verovati.
INFLACIJA I DEFICIT-GLAVNE OPASNOSTI
Profesor Ekonomskog fakulteta Pavle Petrović smatra da su glavna opasnost za realizaciju ekonomskog programa nove vlade inflacija i deficit u javnoj potrošnji koji će se povećavati, pre svega zbog mogućeg rasta penzija i najave smanjenja poreza na plate sa 12 na deset odsto, što bi stvorilo debalans između rashoda i prihoda. Ove godine privredni rast je, dodaje on, između šest i sedam odsto tako da je to ambiciozan, ali i ostvarljiv cilj ako bude značajnog priliva stranog kapitala, povećanja domaće štednje i rasta domaćih investicija. „Međutim realizacija toga pre svega zavisi od privrednog sistema koji bi trebalo da se uskladi sa EU. Ako uđemo u 2009. godinu sa dvocifrenom inflacijom NBS će monetarnim merama uticati da privreda i stanovništvo teže dolaze do kredita što znači da će privrednici manje investirati, a građani manje koristiti stambene kredite koji podstiču rast privrede, u sektoru građevinarstva, ali i ostalim privrednim granama koje su sa tim tesno vezane“, tvrdi Petrović i savetuje kreatorima ekonomske politike da prioritetne planove realizuju u što kraćem roku. Petrović ističe da sticanje statusa kandidata za članstvo u EU znači snažan priliv investicija i otvaranje tržišta.
Molba za provedbu zakona
Poštovana gospodo ja sam neraspoređeni djelatnik Općine Livno Jure Bolotin. Ja sam diplomirani ekonomist. Još mi je ostalo da uradim magistarski rad pa da budem magistar znanosti ekonomije. Radio sam u Općini Livno kao tržišno-turistički inspektor prije prerestrukturiranja radnih mjesta. Radim u Općini Livno 6 godina. U moj odjel gospodarstva je dovedena gđa. Mira Gotovac prije godinu dana i postavljena za stručnog suradnika za poduzetništvo. Gđa. Gotovac ima tehnološki fakultet. Zakon kaže da se ne mogu dovoditi novi djelatnici dok se stari ne rasporede. Isto tako zakon kaže da za posao treba imati odgovarajuću stručnu spremu. I laicima je jasno da za poduzetništvo treba ekonomski fakultet a ne tehnološki. Gđi. Gotovac je bliski rođak Mladen Pavić, glasnogovornik ministarstva poljoprivrede Vlade Republike Hrvatske. Gđa. Gotovac kaže da će ostati na tuđem radnom mjestu, odnosno na mome radnom mjestu, jer joj je Gospodin Pavić bliski rođak. Isto tako načelnik Općine Livno Luka Čelan je u Općinu doveo ženinog brata ili bratića Josipa Vidovića kao i bratovog prijatelja Marija Ćavara kojemu u Općini radi žena. To je nepotizam. To je protuzakonito. Isto tako je za vrijeme Luke Čelana dovedeno oko pola novih djelatnika a ima 20 neraspoređenih djelatnika. Meni dvije godine nije isplaćivan topli obrok dakle 24 mjeseca x 200 KM=4.800 KM. Isto tako je inspektorima prije 19 mjeseci plaća povećana na 1.050 KM a meni je ostala 680 KM, dakle nije mi isplaćeno (1.050-680)x 19=370x19=7.030 KM na ime plaće (KM = konvertibilna marka, 1 euro = 1,96 KM). Općina mi nije ukupno isplatila 4.800 + 7.030=11.830 KM bez kamata. Ja sam se obratio za pomoć Sindikatu u Sarajevu i njima nije jasno kako to da nema mjesta za dipl. ekonomista u Općini Livno. Poštovana gospodo ja se nadam da će te mi vi pomoći da profunkcionira pravna država.
Puno hvala.