NIS: Plan rekonstrukcije u februaru

Izvor: B92, Tanjug, 19.Feb.2009, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NIS: Plan rekonstrukcije u februaru

Beograd -- Vlada će učiniti sve da recesija u Srbiji bude izbegnuta, rekao je ministar ekonomije Mlađan Dinkić i naglasio da očekuje blagi privredni rast ove godine.

Dinkić je kazao da su ''naše banke jače od istih banaka u regionu''

"Mi ćemo učiniti sve da izbegnemo recesiju. Prema evropskoj statističkoj metodologiji recesija se događa kada neka zemlja u dva uzastopna kvartala beleži negativan razvoj bruto domaćeg proizvoda. Srbija još ni u jednom kvartalu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nije imala pad, a u četvrtom kvartalu 2008. zabeležen je privredni rast", objasnio je Dinkić.

On je rekao da se najviše problema očekuje u privredi i da je upravo zbog toga napravljen program kojim će "uspavani" kapital banaka biti plasiran za poboljšanje njene likvidnosti.

"Sigurno je da od kredita datih privredi zavisi privredni rast i ja očekujem da će ovo upumpavanje novca omogućiti da ostvarimo blagi privredni rast ove godine. Ako pogledate EU, većina zemalja je ušla u reseciju, ali su neke izbegle kao što je to slučaj sa Slovačkom", kazao je Dinkić i dodao da "misli da će se Srbija naći u toj grupi".

Dinkić je naglasio da će princip dobijanja kredita biti da ko prvi konkuriše i ispuni uslove, dobija sredstva. "Preduzeća koja imaju potrebu za time i kojima će to koristiti ne treba da čekaju već da se u ponedeljak obrate svojim poslovnim bankama", rekao je on.

Osvrćući se na poslovanje bankarskog sektora, Dinkić je kazao da su "naše banke jače od istih banaka u regionu", kao i da je "poslednja dva meseca zabeleženo vraćanje štednje gradjana u banke, što ohrabruje".

"Oko 150 miliona evra je u prva dva meseca ove godine uloženo u banke i to je najači deo našeg sistema. Verujem da će zahvaljujući jačem bankarskom sistemu Srbija lakše nego neke druge zemlje prebroditi ekonomsku krizu", ocenio je on.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ruska rekonstrukcija NIS-a

Izvor: RTV Pink, 19.Feb.2009

Mališev:Plan za rekonstrukciju NIS-a od ovog meseca. . . Kompanija Gaspromnjeft planira da tokom meseca pristupi realizaciji programa rekonstrukcije Naftne industrije Srbije, počev od sprovođenja tendera za kupovinu osnovne opreme i određivanja kompanije koja će sprovoditi modernizaciju, izjavio...

Nastavak na RTV Pink...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.