
Izvor: B92, 13.Jan.2020, 19:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Petarde i vatromet "usijali" tržište: Za dve godine udvostručen uvoz
Banja Luka -- Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u BiH je u 2019. godini uvezeno više nego duplo pirotehničkih sredstava u odnosu na pretprošlu godinu.
"U 2018. godini je uvezeno pirotehničkih proizvoda u vrednosti od oko 985.000 maraka, dok ih je u 2019. uvezeno u vrednosti od oko 2.688.000 KM", istakli su za "Nezavisne" u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO).
Prema njihovim podacima, kada je u pitanju 2019. godina najviše ovih proizvoda je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uvezeno u novembru, i to u vrednosti od oko 923.000 KM, dok ih je u oktobru uvezeno u vrednosti od oko 734.000 maraka.
Sudeći prema ovim podacima, u februaru i junu nije bilo uvoza ovih sredstava. Najniža vrednost uvoza ovih proizvoda je, kako je rečeno, zabeležena u martu, svega 1.056 KM.
Kada je u pitanju 2018. godina, najviše pirotehničkih proizvoda je uvezeno u decembru, i to u vrednosti od oko 305.000 KM. Razna pirotehnička sredstva mogu se naći i na stranicama za prodaju na internetu, prenose Nezavisne.
"Granata petarde, pakovanje šest komada po ceni od 5,80 KM", stoji u jednom oglasu na internetu.
U jednom piše i da u ponudi imaju baklje bengalke za utakmice, petarde (topovski udar, granata, kobra 11, bomba, super top, zolja, ekstra big ban, grom, crna udovica..), a nude i razne vrste raketa, kao i vulkane i fontane. U ovom oglasu je navedeno da pirotehniku ne prodaju osobama mlađim od 18 godina.
Jedan korisnik na internetu je objavio oglas u kojem na prodaju nudi ugljeni prah za proizvodnju crnog baruta.
S druge strane, mnogi građani su se požalili da često viđaju decu koja rukuju raznim petardama različitih veličina.
"Zaista je strašno videti dete od sedam ili osam godina kako u ruci drži petardu. U prvi mah se uplašim da će se povrediti, a bude mi žao i životinja za koje je poznato da imaju strah od petardi", kazala je jedna Banjalučanka.
Podsećanja radi, prema podacima UKC RS, u 2018. godini je bilo četiri puta više povreda od pirotehničkih sredstava u odnosu na godinu ranije, a kod nekih pacijenata su povrede bile veoma teške.