Parastos stradalim Srbima u srebreničkim selima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Jul.2020, 15:45

Parastos stradalim Srbima u srebreničkim selima

Dvadeset osam godina od zločina nad 69 srpskih civila i vojnika na Petrovdan 1992. godine u srebreničkim selima Sase i Zalazje i bratunačkim Biljača i Zagoni biće obeleženo danas kod spomenika i kosturnice u selu Zalazje.

Tim povodom biće služen parastos i položeno cveće, ali uz poštovanje epidemioloških mera, piše RTRS.

Parastos će biti služen i žrtvama iz ovog sela koje su ubile ustaše drugi dan Trojčindana 1943. godine. Parastos na Zalazju zakazan >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je za 12.30 časova.

Pomenu će prisustvovati predstavnik Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milan Torbica.

Tog tragičnog Petrovdana, osim 69 poginulih, nestala su 22 Srbina, od kojih je sedam bilo živih. Od 22 nestala, desetoro je slučajno pronađeno i ekshumirano 10. juna 2011. godine iz masovne grobnice na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka.

Posmrtni ostaci stradalih su posle više od godinu identifikovani i sahranjeni na Petrovdan 2012. godine, dok je dvoje ekshumirano, identifikovano i sahranjeno ranije.

Deset nestalih još nije pronađeno i njima se gubi trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici.

U Srebrenici će biti služena sveta liturgija u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice, a članovi porodica poginulih, rodbina, komšije, saborci i zainteresovane delegacije posetiće mesta stradanja, položiti cveće kod spomen-obeležja i zapaliti sveće.

U crkvi u Srebrenici večeras će biti večernje bogosluženje, a potom i veče duhovne muzike u porti hrama, a nakon toga biće priređeno tradicionalno paljenje petrovdanskih lila.

Današnjim pomenom biće završen program tradicionalne memorijalne duhovno-humanitarne i kulturno-sportske manifestacije "Petrovdanski dani", koja se organizuje u znak sećanja na poginule Srbe.

Rukovodstvo srebreničke opštine proglasilo je neradnim dane održavanja komemorativnih skupova i godišnjica stradanja bošnjačkog naroda 11. jula i srpskog stradanja 12. jula, u lokalnim ustanovama i preduzećima.

Ove godine, zbog složene epidemiološke situacije upućen je poziv porodicama da u isto vreme ne posjećuju groblja, da koriste zaštitu i održavaju distancu da ne bi dolazilo do kontakata i eventualnog širenja virusa korona.

Organizator ovog obeležavanja je Odbor za obeležavanje srpskog stradanja Srebrenice.

Linta: Niko nije odgovarao za zločine nad Srbima 1992.

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta podsetio je danas da je prošlo 28 godina od svirepog ubistva na Petrovdan 69 Srba u srebreničkim selima Sase i Zalazje i bratunačkim selima Biljača i Zagoni, a da muslimanski zločinci još uvek nisu kažnjeni.

"Toga dana zarobljena su 22 Srbina koji su nakon mučenja ubijeni a desetoro njih se i dalje zvanično vode kao nestali. Samo na području opština Bratunac i Srebrenica je ubijeno preko 1.000 Srba za koje niko nije odgovarao i to je ono što posebno vređa porodice srpskih žrtava i srpski narod. Zbog toga je važno da se stalno i na svakom mestu govori istina da su i Srbi žrtve a ne samo Bošnjaci. Ne smemo nikad pristati, kao neki političari, javne ličnosti i članovi pojedinih udruženja u Srbiji, da ćutimo o stradanju srpskog naroda da bi se dodvoravali Bošnjacima i predstavnicima međunarodne zajednice", naveo je Linta.

On je ocenio da je u pitanju jedan od brojnih dokaza da su međunarodni sudovi i pravosuđe BiH političke a ne nezavisne i profesionalne institucije, i da je njihov cilj da "satanizuju Srbe i opravdaju vrhunsku laž da se u Srebrenici desio genocid nad Bošnjacima a da su samo oni žrtve".

"Jasno je da bi se, ako bi neko od Bošnjaka bio osuđen za te zločine, potvrdilo da u Potočarima nisu sahranjeni samo civili, kako to prikazuju bošnjački političari i zapadni centri moći, već vojnici koji su činili brutalne zločine nad Srbima u srebreničkim i bratunačkim selima i čitavom Podrinju. Vrhunsko je licemerje da se mnogi Bošnjaci predstavljaju kao žrtve nepostojećeg genocida a stradali su, kao pripadnici bošnjačke vojske, u akcijama etničkog čišćenja i ubijanja Srba po mnogim srpskim selima", zaključio je Linta.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.