Paori skeptični zbog malih subvencija

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Dec.2016, 13:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Paori skeptični zbog malih subvencija

Agrarni budžet za 2017. godinu trebalo bi da iznosi oko 44 milijarde dinara, nešto više od tri milijarde dinara nego ove godine. Iako je budžet najavljen kao investicioni, a ne socijalni, obećana je pomoć od 5.000 dinara po grlu za priplodne krave, dok će premije za mleko ostati nepromenjene.

Uprkos povećanju sredstava u agraru, paori sa severa Banata nisu optimistični.

Poljoprivredni budžet u 2017. godini, prema najavama nadležnih, trebalo bi da bude razvojni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i investicioni.

Najvažnije mere podrške su uvećanje podsticaja i nove mere u stočarstvu, kao što je pomoć od 5.000 dinara po grlu za priplodne krave, a premije za mleko ostaju sedam dinara po litru. Planirana je i podrška mladih poljoprivrednika za započinjanje posla.

I pored najavljenog uvećanja budžeta od preko tri milijarde dinara, paori su skeptični, žaleći se najviše na smanjenje subvencija.

"Subvencije bi trebalo da budu kao ranije, odnosno 150 evra po hektaru, isključivo zbog repromaterijala. Poljoprivrednici, pa i ja prvi, bacaju manje veštačkog đubriva. Zbog nedostatka sredstava ne koristim đubriva koliko treba jer nemam novca", žali se Dušan Rackov, poljoprivrednik iz Kikinde.

U lokalnoj samoupravi u Kikindi u toku je izrada plana agrarnog budžeta za 2017. godinu, s tim što se glavne smernice čekaju od resornog ministarstva.

Ovogodišnji budžet iznosio je oko 150 miliona dinara. Najveći deo prihoda je od izdavanja državnog zemljišta, ali i subvencija IPARD fondova.

Prema najavama, ove godine više sredstava biće izdvojeno za obučavanje mladih poljoprivrednika.

"Treba da se posebna pažnja obrati na mala i srednja gazdinstva, odnosno, da se pojačaju donacije, subvencije i krediti, kako bi se stimulisali niskim kamatama, da paori dobiju svoju šansu da malo unaprede svoju proizvodnju kroz mehanizaciju i da kvalitetnije obrađuju zemlju", smatra Dragan Košničar, poljoprivrednik iz Kikinde.

Više para sledeće godine očekuje i pčelare. Podrška pčelarstvu će sa 600 biti povećana na 720 dinara po košnici, a poljoprivrednici će dobiti 50 odsto potrebnog novca za nabavku specijalnih traktora za proizvodnju voća i vina.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.