Panika u zemljama u usponu

Izvor: B92, 08.Feb.2014, 10:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Panika u zemljama u usponu

Na finansijskim tržištima širom sveta vlada panika zbog nestabilnosti na tržištima zemalja u usponu, kao i zbog isteka roka američkog limita zaduživanja.

Vrednost moneta nekoliko zemalja sa rastućom ekonomijom oslabila je, među kojima i ruska rublja, južnoafrički rand, argentinski pesos kao i turska lira, preneo je RFI.

Ekonomski analitičari izražavaju zabrinutost zbog mogućih posledica te nestabilnosti po svetsku ekonomiju a mnogi strahuju i od mogućnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << širenja krize u razvijene zemlje. Nestabilnost valuta zapravo je iznela na videlo tešku situaciju više zemalja u usponu, čiji uticaj na svetsku ekonomiju u proteklih dest godina neprestano raste, posebno Kine.

U poslednjih nekoliko nedelja, međutim, zemlje sa rastućom ekonomijom suočene su sa ogromnim smanjenjem upliva stranog kapitala, pre svega zbog strukturnih problema ali i političke nestabilnosti, kao što je slučaj sa Brazilom i Argentinom. Veliku prepreku za ulaganje u zemlje u razvoju predstavlja i najava američke Uprave federalnih rezervi o dodatnom smanjenju mera podrške domaćoj ekonomiji.

Zvaničnici zemalja u razvoju smataju da kontroverzna politika Feda sa monetarnim merama, veliki otkup aktive kroz takozvane mere "kvantitavnog labavljenja" i nepostojeće kamatne stope utiču na prelivanje investicionog kapitala iz SAD u ekonomije u razvoju. Velika količina unetog novca u zemlje u razvoju dovela je do apresijacije nacionalnih valuta i smanjila izvoznu konkurentnost.

Naglo smanjenje tih sredstava moglo bi da obori te valute i da dovede do velike inflacije i zastoja u ekonomskom rastu, jer su lokalne kamatne stope počele značajno da rastu. Ovom strahu dodatno je doprinela i promena monetarne politike Banke Japana, koja je dovela do postepene depresijacije jena i učinila japanski izvoz konkurentnijim.

"Investitori se preusmeravaju u stabilnije zemlje. Ulaganje koje je vršeno u lokanim valutama i koje sa sobom nosi opasnost nekonvertibilnosti ili srednjoročne neisplativosti preusmeriće se na ulaganje u dolarima koji je širom sveta prihvaćen kao platežno sredstvo i koji pruža dugoročniju garanciju", smatraju eksperti agencije Viv.

Američka strana, s druge strane, tvrdi da je najvažnija uloga Feda i njegove politike isključivo postizanje nacionalnog interesa. Problem većine ekonomija u razvoju je taj što nisu na vreme sprovele sopstvene ekonomske mere kojima bi predupredile sadašnje negativne efekte. Ove mere najviše će osetiti one zemlje koje imaju budžetske deficite, mali potencijal za ekonomski rast i male devizne rezerve.

Ako se to desi, samo je pitanje trenutka kada će da padne i domaća tražnja, na šta već ukazuje i porast kamatnih stopa. Zemlje koje imaju potrebu za značajnim eksternim finansiranjem su pod znatnim pritiskom. Ova napeta situacija pogoršana je dodatno zbog odbijanja turske centralne banke da poveća kamatne stope, što je tursku liru dovelo u poziciju da pada bez znakova da bi takav trend uskoro mogao da se zaustavi.

Argentinski pesos je oslabio za 12 odsto, što je najveći pad te valute od 2002. Pad pesosa je izazvan odlukom centralne banke te zemlje da napusti režim kursa u kojem su pesos i dolar bili vezani. Kao odgovor na probleme u kojima se našla domaća valuta, Argentina je smanjila valutnu kontrolu, devalvirala pesos u nadi da će uspeti da ublaži finansijsku krizu zbog koje su devizne rezerve pale na najniži nivo u poslednjih sedam godina, crno tržište procvetalo a inflacija počela da raste.

Odliv kapitala iz Južnoafričke Republike i Rusije snizio je vrednost randa i rublje na najniži nivo u poslednjih pet godina.

Veliki broj ekonomista postavlja pitanje da li ova kriza zemalja u usponu može da ugrozi zemlje u razvoju. Evropske banke su veoma zabrinute zbog mogućih posledica krize u zemljama u razvoju kojima su pozajmile više od 2.220 milijardi evra, čak četiri puta više nego američka banka.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Panika u zemljama u usponu

Izvor: Capital.ba, 08.Feb.2014

NJUJORK, Na finansijskim tržištima širom svijeta vlada panika zbog nestabilnosti na tržištima zemalja u usponu, kao i zbog isteka roka američkog limita zaduživanja. Vrijednost moneta nekoliko zemalja sa rastućom ekonomijom ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.