Pad proizvodnje automobila 25%

Izvor: B92, Beta, 15.Jul.2009, 12:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pad proizvodnje automobila 25%

Brisel -- Proizvodnja automobila u Evropi mogla bi ove godine da padne za četvrtinu jer napori vlada da podstaknu kupovine nisu uspeli da spreče pad tražnje.

Proizvođači strahuju i od potencijalnog velikog pada tražnje početkom iduće godine.

Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) ocenilo je da su programi "staro za novo" u 13 evropskih zemalja pomogli rastu prodaje, najviše malih kola, ali nisu uspeli da u većoj meri ukoče pad tražnje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Prema podacima Udruženja, proizvodnja dostavnih vozila i kamiona je u prvom kvartalu više nego prepolovljena dok je produkcija automobila smanjenje 31 odsto, na 3,1 milion. Prodaja automobila je smanjena 17,2 odsto u poređenju sa prvim tromesečjem 2008. godine.

Udruženje očekuje da za celu 2009. proizvodnja automobila padne 25 odsto a kamiona, dostavnih vozila i autobusa najmanje 50 odsto jer ti proizvođači ne rade zamenu starih vozila novim.

Proizvođači strahuju i od potencijalnog velikog pada tražnje početkom iduće godine, ako podsticaji kupcima ne budu ukinuti postepeno.

Programi "staro za novo" pomogli su proizvođačima manjih, jeftinijih i energetski štedljivijih vozila da uzmu veći deo tržišta. U periodu od početka godine do kraja maja mali automobili su u ukupnoj prodaji imali udeo od rekordnih 44,9 odsto.

Podaci Udruženja pokazuju i da su britanske fabrike najviše smanjile proizvodnju kola - u Britaniji je produkcija pala 57 odsto, u Francuskoj 46, Španiji 40, Italiji 38 a u Nemačkoj 32 odsto.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.