POČEO HAOS: ZABRANJUJU SE DIZELAŠI jer zagađuju životnu sredinu, zbog ove odluke AKCIJE U PADU

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Feb.2018, 01:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

POČEO HAOS: ZABRANJUJU SE DIZELAŠI jer zagađuju životnu sredinu, zbog ove odluke AKCIJE U PADU

Sud odlučio da gradovi imaju pravo da zabrane vozila koja zagađuju životnu sredinu

Automobili sa dizel motorom mogu biti proterani iz nemačkih gradova, presudio je Savezni sud u Nemačkoj.

Pročitajte i:

Nemački sud odlučio je da gradovi imaju pravo da zabrane vozila koja zagađuju životnu sredinu. Tako sada najstariji dizel automobili mogu da "lete" iz mnogih područja, a takva odluka mogla bi da ima enormne posledice na moćnu automobilsku industriju >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Nemačke, posebno jer će popravke biti izuzetno skupe.

Podsetimo, savezni sud u Lajpcigu počeo je ročište još prošle nedelje i očekivalo se da donese presudu za nekoliko sati. Ali sudije su navele da je proces trajao duže od očekivanog i zakazale izricanje presude za danas.

Sud je rešavao oo žalbi dve nemačke savezne države na presude nižeg suda u kojima se sugeriše da bi zabrana vožnje dizel automobila bila efikasna i da je treba ozbiljno razmotriti kao sredstvo zaštite javnog zdravlja.

Prvostepene procese pokrenula je nemačka grupa Akcija za životnu sredinu, koja optužuje vladu da interese proizvođača automobila stavlja ispred zdravlja ljudi.

Rojters piše da će zabrana vožnje verovatno uticati na vozila opremljena tehnologijom Euro-5 za kontrolu emisije gasova, kao i na starije modele.

Od 15 miliona dizel automobila koliko ih je bilo na putevima Nemačke prošle godine, oko 2,7 miliona ima motore s najnovijim Euro-6 standardom, koji se primenjuje od septembra 2015. godine za sve nove automobile u prodaji, prema podacima nadzornog tela za motorna vozila KBA.

To je dovelo do pada akcija.

Na Frankfurtskoj berzi je pala vrednost akcija Dajmlera za 0,7 odsto na 69,77 evra, a za isti procenat je oslabio i BMV, na 87,14 evra, prenosi agencija AP.

Folksvagen je takođe "potonuo", i to za 1,8 odsto na 162,54 evra.

Akcije proizvođača automobila, kako napominje AP, ipak beleže manje gubitke usred opšteg sunovrata akcija.

Na ranom popodnevnom trgovanju u Evropi, nemačka berza je registrovala pad od 0,54 odsto.

Nastavak na SrbijaDanas.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.