
Izvor: B92, 19.Maj.2011, 21:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PKS: "Ratno stanje" u privredi
Beograd -- Stanje u srpskoj privredi je alarmantno, ocenjeno je na vanrednoj sednici Skupštine Privredne komore Srbije (PKS).
Zaključeno je i da je potrebno što pre doneti vanredne i konkretne mere kako bi bio poboljšan privredni ambijent i domaća ekonomija izašla iz krize.
Predsednik PKS Miloš Bugarin je najavio da će premijeru Srbije izložiti predlog mera PKS za oporavak srpske privrede kao i sve primedbe koje su privrednici izneli.
Prvi čovek PKS je istakao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je krajnje vreme da se uspostavi dijalog između predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti i poslovne zajednice, koji, kako je rekao, praktično ne postoji.
Potpredsednica PKS Vidosava Džagić podsetila je na mere koje je komora uputila Vladi Srbije a koje se odnose na strukturno prilagođavanje privrede i povećanje proizvodnje. Mere se odnose na rešenje problema nelikvidnosti, smanjenje sive ekonomije, povećanje izvoza, podršku poljoprivredi, na izmene i dopune zakona o javnim nabavkama.
On je ocenio da je srpska privreda u vanrednom stanju već dve decenije jer su izostale suštinske reforme zbog čega proces tranzicije traje skoro 20 godina.
Bugarin je naveo da nije bilo ni ozbiljne poreske reforme, na čemu je insistirala PKS, a koja bi rasteretila privredu visokih troškova poslovanja koji su se iz godine u godinu povećavali.
Prema njegovim rečima, to je imalo za posledicu nelikvidnost kompanija i bežanje u sivu ekonomiju. "Niko nije spreman da uradi suštinske mere jer one nisu baš popularne i nemaju pozitivan efekat na sadašnju političku situaciju”, naglasio je Bugarin.
Na sednici skupštine privrednici su najviše imali zamerki da Vlada Srbije ne čuje dovoljno glas privrede i da privrednike ne tretira kao ravnopravne partnere. Oni su istakli da je neophodno što pre donošenje mera o reprogramiranju dugova privrede jer je većina firmi u blokadi.
Privrednici nisu pozitivno ocenili ni meru Vlade za podsticaj zapošljavanja kroz poreske olakšice, naglašavajući da će oni koji zapošljavaju na"sivo" biti u povlašćenom položaju.
Članovi PKS su saglasni da je neophodno dugoročno rasterećenje poslodavaca od poreza i doprinosa na plate, što je neizvodljivo bez reforme poreskog sistema.
Privrednici traže vanredne mere
Privrednik iz Lazarevca Radosav Zarić je kazao da poslodavci, koji posluju po zakonu i imaju prijavljene radnike, nemaju nikakve stimulacije države, niti olakšice i doći će u goru poziciju od onih koji dobijaju subvencije.
"Doći ćemo u situaciju da nećemo imati ni 50 odsto zaposlenih, ako ovakvo stanje potraje", ocenio je vlasnik Galeb grupe Radoslav Veselinović, dodajući da je najveći problem što privrednici nemaju sagovornike u vlasti.
"Zahtevamo da Vlada odmah preduzme onoliko koliko može kako bi privreda mogla da zaživi”, rekao je Zarić.
On dodaje da "nijedan privrednik ne može da izdrži zelenaške kamate poreske uprave, niti investicione programe banaka, koji nas teraju u sivu ekonomiju”.
Zarić je predočio da je za proteklih mesec dana zatvoreno 10 odsto privrednih subjekata u Srbiji.
Građevinski preduzetnik Dragan Kopčalić zahtevao je da PKS predloži Vladi Srbije vanredne mere za privredu. On je ocenio da će građevinski sektor ubuduće sve lošije poslovati i da će mnoge firme otići u stečaj.
"Sa ovim kamatnim stopama banaka je nemoguće poslovati, naročito u uslovima elementarne nepogode, kakva je ova kriza”, dodao je Kopčalić i ukazao na povećanje sivog tržišta i nezaposlenosti.
On je zaključio da srpska privreda ima sve elemente ratnog stanja i predložio uvođenje vanrednih mera.