Izvor: B92, 05.Jun.2010, 17:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PKS:Potrebno spasavati građevince
Beograd -- Mere Vlade Srbije za pokretanje građevinske industrije trebalo bi da smanje ogromne zalihe gradjevinskih materijala i pokrenu nov sistem proizvodnje,kažu u PKS.
"Moramo se opredeliti za radikalno rešenje, kako bi mogli da pokrenemo gradjevinarstvo i sprečimo kolaps koji se očekuje krajem oktobra", istakao je Goran Rodić
Sekretar udženja za građevinsku industriju u PKS upozorio je da bi, ukoliko to ne bude učinjeno, još 15.000 ljudi u toj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << delatnosti ostalo bez posla.
Vlada Srbije je u četvrtak donela vanredne mere pomoći gradjevinskoj industriji u ovoj i sledećoj godini u vrednosti tri milijarde dinara, koje će u narednih godinu i po danas generisati ukupnu podršku domaćem gradjevinartstvu od 30 milijardi dinara ili, preračunato, oko 300 miliona evra.
Rodić je kazao da se vanredne mere pretežno odnose na firme u unutrašnjosti i lokalne samouprave.
"Mi (Udruženje) preduzimamo sve što možemo kako bi pokrenuli proizvodnju, sve u segmentu visokogradnje i gradjevinske industrije", ukauzao je Rodić.
On je najavio, kad je reč o infrastrukturnim radovima koji se finansiraju iz budžeta i drugih kredita, poseban sastanak i raspravu, tokom iduće sedmice, u cilju osnivanja radne grupe koja će dati nove predloge vladi za izlazak gradjevinarstva iz krize.
On je istakao da je neophodna reafirmacija stambenih zadruga i zadrugarstva, koji bi mogli da nose velike gradjevinske komercijalne poslove dodajući da je u Srbiji sada registrovano oko 300.000 članova stambenih zadruga.
"Treba doneti zakon o zadrugama i to treba veoma ozbiljno shvatiti - ko ne shvata, grdno se vara. To je jedan od elemenata koji treba da pokrene proizvodnju u gradjevinskoj industriji", naveo je Rodić.
Grupacija za visokogradnju i PKS pripremili su niz mera, sa ciljem da se spreči dalje propadanje gradjevinske industrije, očuvaju radna mesta i imovina preduzeća.
Te mere obuhvataju fiskalne podsticaje za preduzeća gradjevinske industrije Srbije, koji podrazumevaju da se PDV plaća po naplati ispostavljenog računa i da se izmeni postojeći sistem oporezivanja prometa nekretnina.
Neophodno je i hitno izmiriti dugove koje imaju javna preduzeća prema kompanijama gradjevinskog sektora, izmeniti Zakon o javnim nabavkama i prilagoditi ga karakteru investicione izgradnje objekata, promovisati realnu ekonomsku cenu gradjenja, doneti Zakon o lizingu nepokretnosti i smanjiti poreze i doprinose na lična primanja zaposlenih u toj privrednoj grani.
Od bankarskog sektora treba tražiti refinansiranje i reprogram bankarskih kredita jer, ako bi banke na ime svojih obezbedjenja preuzele opremu gradjevinskih preduzeća, to bi bio kraj srpskog gradjevinarstva, upozorava PKS.
Potrebno spasavati građevince
Izvor: Capital.ba, 05.Jun.2010
BEOGRAD, Mjere Vlade Srbije za pokretanje građevinske industrije trebalo bi da smanje ogromne zalihe građevinskih materijala i pokrenu nov sistem proizvodnje,kažu u PKS. 'Moramo se opredeliti za radikalno rešenje, kako bi mogli da pokrenemo građevinarstvo i sprečimo kolaps koji se očekuje krajem...













