PKS: Biće dovoljno ulja i za izvoz

Izvor: B92, 21.Sep.2010, 17:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PKS: Biće dovoljno ulja i za izvoz

Beograd -- Srbija će imati dovoljno jestivog ulja za domaće potrebe, ali i za izvoz, jer se očekuje da će nakon berbe suncokreta na raspolaganju biti 195.000 tona ulja.

U Privrednoj komori Srbije (PKS) kažu da zvanične statistike procenjuju da će od novog roda suncokreta biti proizvedeno oko 150.000 tona ulja, da će se uvesti oko 5.000 tona, dok je na zalihama ostalo oko 40.000 tona.

Sekretar Odbora za poljoprivredu PKS Milan Prostran navodi da je "za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ishranu stanovništva i prehrambenu industriju potrebno oko 105.000 tona ulja, za izvoz će biti na raspolaganju oko 60.000 tona, dok bi za zalihe trebalo ostaviti oko 30.000 tona ulja".

Prema podacima PKS, sirovine za proizvodnju ulja su ove godine dvostruko skuplje nego lane, pa se tako cena suncokreta na berzama u Budimpešti i Amsterdamu kreće od 405 do 498 dolara po toni, dok se sirovo ulje prodaje za 1.040 do 1.070 dolara po toni.

Prostran je kazao da je prema poslednjim procenama, u Srbiji ove godine posejano oko 170.000 hektara pod suncokretom, da se očekuje rod nešto veći od 386.000 tona, odnosno oko 2,2 tone po hektaru i da će za 2,4 odsto biti veći nego lane.

Soja je posejana na gotovo istoj površini, očekuje se rod od 465.000 tona i rod za 33,4 odsto veći nego prošle godine, rekao je on i dodao da se očekuje i proizvdnja oko 24.400 tona uljane repice koja je posejana na 12.000 hektara.

Direktorka Zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović kazala je da će prema podacima koje ima to udruženje, ove godine sucokret zadovoljavajućeg kvaliteta biti ubran sa oko 130.000 hektara i da je do propadanja useva na oko 10.000 hektara došlo zbog upotrebe loših hemijskih sredstava, dok je ostatak površina od nekoliko desetina hiljada hektara uništen obilnim kišama i nepogodama.

Prema njenim rečima, manji rod od očekivanog i velika potražnja za sirovinom proizveli su skok cena sirovog ulja, što je uticalo i na krajnu cenu proizvoda u prodavnicama.

Čurovićeva je, komentarišući rasprave u javnosti oko postojanja kartela i monopola u proizvodnji ulja u Srbiji, istakla da se, ako karteli i monopoli doprinose rastu bruto domaćeg proizvoda, smanjuju deficit velikim izvozom, ne treba boriti protiv njih, dodavši da "tajkuni jedini mogu da povuku ovu zemlju".

Kalanović: Ulje iz Rezervi u sve delove Srbije

Ministarka za NIP Verica Kalanović kaže da je nedopustivo što ulje iz Robnih rezervi još nije stiglo u pojedine delove južne i istočne Srbije, kao što su Svrljig i Pirot.

"Nije dopustivo da i posle nekoliko dana, čak i nekoliko desetina dana kada se ulje (iz Robnih rezervi) pojavilo u Beogradu i u drugim delovima Srbije, stanovnici ovog dela Srbije (južnog i istočnog) još moraju da plaćaju cene koje su neprimereno velike u odnosu na one koje su u Beogradu", izjavila je Kalanovićeva.

On je rekla da je "iziritirana" time što, prema njenim informacijama, ulje iz Robnih rezervi nije stiglo u Pirot i Svrljig zbog nedostatka transportnih sredstava.

"Zalažem se za to da sve opštine imaju jednaku šansu, odnosno ravnopravan status svih delova Srbije jer i ovde žive ljudi kojima je ulje potrebno,a ne mogu da ga plate po ceni od 140 dinara za litar", rekla je ministarka.

Pratite specijal: NIS na berzi

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.