
Izvor: Politika, 31.Jan.2012, 23:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ožalošćeni potpisnici ugovora za železaru
Predstavnik „Ju-Es stila” žalio je što napušta Srbiju, a premijer Cvetković zato što je njihov odlazak pokazao koliko je kriza jaka
Premijer Mirko Cvetković i potpredsednik „Ju-Es stila” za Evropu Dejvid Rintul juče su, kako su sami istakli, sa žaljenjem potpisali ugovor o preuzimanju železare u Smederevu za jedan dolar. Predstavnik „Ju-Es stila” žalio je što napušta Srbiju, a premijer Cvetković zato što je njihov odlazak „u punoj meri pokazao koliko >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je svetska kriza jaka i da svi oni koji su tvrdili da će zaobići Srbiju – nisu bili u pravu”.
– Ovaj potez ne čini nas srećnima. Naprotiv. Prisećamo se koliko je nekad preuzimanje kompanije bilo uspešno i na neki način smo žalosni. Nezahvalno je reći da je ovo dobar posao. Ovo je iznuđeni potez – priznao je premijer.
Dodao je da su, od trenutka kada je izvršna vlast saznala da Amerikanci planiraju da napuste Srbiju, pred članovima njegovog kabineta bile su samo dve opcije:
– Prva je podrazumevala da vlada ostane pasivna, da 5.400 radnika automatski ostane bez posla, da privreda Srbije ostane bez značajnog preuzeća i najznačajnijeg izvoznika. Druga opcija podrazumevala je da država preuzme železaru i za nju nađe strateškog partnera, iako smo svesni činjenice da vlada nije ekspert za proizvodnju čelika – kazao je premijer i još jednom ponovio da država nema nameru da upravlja železarom, već da će pokušati što pre da nađe strateškog partnera.
„Znamo da će biti teško, ali za to imamo snage”, kazao je Cvetković i radnicima železare poručio da ne brinu, jer će vlada uložiti sve napore da održi proizvodnju.
Da je predstavnicima „Ju-Es stila” zaista teško što napuštaju Srbiju priznao je Dejvid Rintul, potpredsednik kompanije za Evropu.
– Naporno smo radili u prethodnom periodu da unapredimo poslovanje u smederevskoj železari, ali, nažalost, poslovanje na tržištu i ukupna situacija doveli su nas tamo gde smo danas. Znajući da se kriza u Evropi i svetu nastavlja, shvatili smo da je u najboljem interesu naših akcionara da se povučemo – rekao je Rintul.
On je takođe zahvalio vladi na saradnji, ali i obećao da će u tranzicionom periodu pružiti pomoć našim vlastima.
Odgovarajući na pitanje novinara, da li je smederevska železara beležila gubitke, Rintul je objasnio da je zapravo „Ju-Es stil” samo prenosom kompanije na državu Srbiju otpisao iz imovine između 400 i 450 miliona dolara, što zapravo predstavlja knjigovodstvenu vrednost firme, odnosno nenovčani gubitak.
Premijer Cvetković je dodao da u svetu nije ništa neuobičajeno da se nešto prodaje za jedan dolar, „iako smo u Srbiji naviknuti da prilikom preuzimanja preduzeća gledamo samo cenu, a ne biznis”.
– Ukoliko kupovinom preduzeća ne možete dobiti profit, nije neuobičajeno da se preduzeće preuzme za dolar – kazao je Cvetković i dodao da se ovim pokazalo da su kritike javnosti kada je o nekim privatizacijama reč bile neopravdane.
Rekao je i to da je za 10 godina „Ju-Es stil” tehnički unapredio železaru i investirao nekoliko stotina miliona dolara. Dodao je i da da vlada, do juče u 11 sati ujutru kada je i formalno preuzela železaru, nije imala pravo da traži strateškog partnera.
– Interesovanje postoji i pokazali su ga proizvođači iz Ukrajine, Rusije i Dalekog istoka – kazao je premijer.
Novac za tekuće poslovanje železare biće obezbeđen preraspodelom novca iz budžeta, i to tako da se minus u kasi ne poveća, obećao je premijer. On ipak nije odgovorio na pitanje novinara – ko će zbog toga dobiti manje novca iz budžeta.
--------------------------------------------------------------------------------
Ju-Es stil prekršten u „Železaru Smederevo”
Vlada Republike Srbije juče popodne, odmah nakon preuzimanja kompanije, prekrstila je Ju-Es stil u „Železaru Smederevo”. To će biti njen zvaničan naziv sve dok se ne nađe strateški partner.
Prema oceni Gorana Nikolića, saradnika Instituta za evropske studije, nije realno očekivati da bez državne pomoći Železara dobije kupca.
– Sama činjenica da Amerikancima to nije pošlo za rukom govori da je intervencija vlasti neophodna. Možda čak i kada je reč o investicijama. Jer, Železara će da nastavi godišnje da kumulira gubitke od najmanje 200 miliona dolara – procenjuje Nikolić.
Prema oceni ekonomiste Draženka Lukača, kupovina Železare isplatiće se onom kupcu ko ima potencijalno tržište veće od Ju-Es stila i nameru da investira u proces proizvodnje. Problem Ju-Es stila bio je što je sa rastom proizvodnje ulazio u sve veće gubitke.
– Prihod od prodaje bio je manji od poslovnih rashoda, odnosno troškova nabavke sirovina, radne snage, struje... Tako su tokom krize kumulirani gubici od oko 400 miliona dolara – objašnjava Lukač.
A razlog da Amerikanci dignu ruke od Železare najbolje se vidi iz njihovih finansijskih izveštaja. Tako je Ju-Es stil Srbija u prihodima matičnog preduzeća učestvovao sa oko šest, a u gubitku centrale sa čak 41,88 odsto.
A. Telesković
objavljeno: 01.02.2012