Ožalošćeni potpisnici ugovora za železaru

Izvor: Politika, 31.Jan.2012, 23:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ožalošćeni potpisnici ugovora za železaru

Predstavnik „Ju-Es stila” žalio je što napušta Srbiju, a premijer Cvetković zato što je njihov odlazak pokazao koliko je kriza jaka

Premijer Mirko Cvetković i potpredsednik „Ju-Es stila” za Evropu Dejvid Rintul juče su, kako su sami istakli, sa žaljenjem potpisali ugovor o preuzimanju železare u Smederevu za jedan dolar. Predstavnik „Ju-Es stila” žalio je što napušta Srbiju, a premijer Cvetković zato što je njihov odlazak „u punoj meri pokazao koliko >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je svetska kriza jaka i da svi oni koji su tvrdili da će zaobići Srbiju – nisu bili u pravu”.

– Ovaj potez ne čini nas srećnima. Naprotiv. Prisećamo se koliko je nekad preuzimanje kompanije bilo uspešno i na neki način smo žalosni. Nezahvalno je reći da je ovo dobar posao. Ovo je iznuđeni potez – priznao je premijer.

Dodao je da su, od trenutka kada je izvršna vlast saznala da Amerikanci planiraju da napuste Srbiju, pred članovima njegovog kabineta bile su samo dve opcije:

– Prva je podrazumevala da vlada ostane pasivna, da 5.400 radnika automatski ostane bez posla, da privreda Srbije ostane bez značajnog preuzeća i najznačajnijeg izvoznika. Druga opcija podrazumevala je da država preuzme železaru i za nju nađe strateškog partnera, iako smo svesni činjenice da vlada nije ekspert za proizvodnju čelika – kazao je premijer i još jednom ponovio da država nema nameru da upravlja železarom, već da će pokušati što pre da nađe strateškog partnera.

„Znamo da će biti teško, ali za to imamo snage”, kazao je Cvetković i radnicima železare poručio da ne brinu, jer će vlada uložiti sve napore da održi proizvodnju.

Da je predstavnicima „Ju-Es stila” zaista teško što napuštaju Srbiju priznao je Dejvid Rintul, potpredsednik kompanije za Evropu.

– Naporno smo radili u prethodnom periodu da unapredimo poslovanje u smederevskoj železari, ali, nažalost, poslovanje na tržištu i ukupna situacija doveli su nas tamo gde smo danas. Znajući da se kriza u Evropi i svetu nastavlja, shvatili smo da je u najboljem interesu naših akcionara da se povučemo – rekao je Rintul.

On je takođe zahvalio vladi na saradnji, ali i obećao da će u tranzicionom periodu pružiti pomoć našim vlastima.

Odgovarajući na pitanje novinara, da li je smederevska železara beležila gubitke, Rintul je objasnio da je zapravo „Ju-Es stil” samo prenosom kompanije na državu Srbiju otpisao iz imovine između 400 i 450 miliona dolara, što zapravo predstavlja knjigovodstvenu vrednost firme, odnosno nenovčani gubitak.

Premijer Cvetković je dodao da u svetu nije ništa neuobičajeno da se nešto prodaje za jedan dolar, „iako smo u Srbiji naviknuti da prilikom preuzimanja preduzeća gledamo samo cenu, a ne biznis”.

– Ukoliko kupovinom preduzeća ne možete dobiti profit, nije neuobičajeno da se preduzeće preuzme za dolar – kazao je Cvetković i dodao da se ovim pokazalo da su kritike javnosti kada je o nekim privatizacijama reč bile neopravdane.

 Rekao je i to da je za 10 godina „Ju-Es stil” tehnički unapredio železaru i investirao nekoliko stotina miliona dolara. Dodao je i da da vlada, do juče u 11 sati ujutru kada je i formalno preuzela železaru, nije imala pravo da traži strateškog partnera.

– Interesovanje postoji i pokazali su ga proizvođači iz Ukrajine, Rusije i Dalekog istoka – kazao je premijer.

Novac za tekuće poslovanje železare biće obezbeđen preraspodelom novca iz budžeta, i to tako da se minus u kasi ne poveća, obećao je premijer. On ipak nije odgovorio na pitanje novinara – ko će zbog toga dobiti manje novca iz budžeta.

-------------------------------------------------------------------------------- 

Ju-Es stil prekršten u „Že­le­za­ru Sme­de­re­vo”

Vla­da Re­pu­bli­ke Sr­bi­je ju­če po­pod­ne, od­mah na­kon pre­u­zi­ma­nja kom­pa­ni­je, pre­kr­sti­la je Ju-Es stil u „Že­le­za­ru Sme­de­re­vo”. To će bi­ti njen zva­ni­čan na­ziv sve dok se ne na­đe stra­te­ški part­ner.

Pre­ma oce­ni Go­ra­na Ni­ko­li­ća, sa­rad­ni­ka In­sti­tu­ta za evrop­ske stu­di­je, ni­je re­al­no oče­ki­va­ti da bez dr­žav­ne po­mo­ći Že­le­za­ra do­bi­je kup­ca.

– Sa­ma či­nje­ni­ca da Ame­ri­kan­ci­ma to ni­je po­šlo za ru­kom go­vo­ri da je in­ter­ven­ci­ja vla­sti neo­p­hod­na. Mo­žda čak i ka­da je reč o in­ve­sti­ci­ja­ma. Jer, Že­le­za­ra će da na­sta­vi go­di­šnje da ku­mu­li­ra gu­bit­ke od naj­ma­nje 200 mi­li­o­na do­la­ra – pro­ce­nju­je Ni­ko­lić.

Pre­ma oce­ni eko­no­mi­ste Dra­žen­ka Lu­ka­ča, ku­po­vi­na Že­le­za­re is­pla­ti­će se onom kup­cu ko ima po­ten­ci­jal­no tr­ži­šte ve­će od Ju-Es sti­la i na­me­ru da in­ve­sti­ra u pro­ces pro­iz­vod­nje. Pro­blem Ju-Es sti­la bio je što je sa ra­stom pro­iz­vod­nje ula­zio u sve ve­će gu­bit­ke.

– Pri­hod od pro­da­je bio je ma­nji od po­slov­nih ras­ho­da, od­no­sno tro­ško­va na­bav­ke si­ro­vi­na, rad­ne sna­ge, stru­je... Ta­ko su to­kom kri­ze ku­mu­li­ra­ni gu­bi­ci od oko 400 mi­li­o­na do­la­ra – ob­ja­šnja­va Lu­kač.

A raz­log da Ame­ri­kan­ci dig­nu ru­ke od Že­le­za­re naj­bo­lje se vi­di iz nji­ho­vih fi­nan­sij­skih iz­ve­šta­ja. Ta­ko je Ju-Es stil Sr­bi­ja u pri­ho­di­ma ma­tič­nog pred­u­ze­ća uče­stvo­vao sa oko šest, a u gu­bit­ku cen­tra­le sa čak 41,88 od­sto.   

A. Telesković

objavljeno: 01.02.2012

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.