
Izvor: B92, 04.Jul.2015, 16:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ovo su najbolji afrički gradovi za biznis
Na prvom mestu liste najboljih afričkih gradova za vođenje biznisa je nigerijski grad Lagos a potom slede Abidžan i Kazablanka.
Afrika zahvaljujući srednjoj klasi u punom uzletu, ekonomskom potencijalu i rastućoj populaciji doživljava ekonomski preobražaj. Afrika je region sa najvećim privrednim rastom koji poslednjih godina u proseku iznosi oko šest odsto, prenosi sajt afrizap.
Procenjuje se da će 2050. svaki četvrti čovek na planeti biti Afrikanac. Jovago, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << platforma za onlajn rezervaciju hotela koju je pokrenula Afrika internet grupa sastavila je listu sedam afričkih gradova u kojima je najbolje poslovati.
Na prvom mestu liste našao se najmnogljudniji grad Nigerije Lagos koji je u prošlosti bio i njegova prestonica. Lagos je drugi po veličini grad u Africi, posle Kaira. Nigerijski bruto domaći proižvod (BDP) neprekidno raste od 2012. On je 2014. dostigao 594,3 miliona dolara a očekuje se da će ove godine porasti još 7,3 odsto.
Nigerija je najveća ekonomija afričkog kontinenta. Lagos privlači brojne poslovne ljude širom sveta. Poznat je po velikom broju poslovnih centara i luksiznih hotela.
Drugoplasirani je Abidžan, glavni grad Obale Slonovače. Dugo politički nestabilan Abidžan poslednjih godina beleži značajan privredni rast. Rekonstrukcija luke u Abiddžanu kao i činjenica da je u on ponovo postao sedište Afričke razvojne banke svrstavaju ga u najprivlačnije afričke gradove za poslovne ljude. Berza u Abidžanu je šesta najuticanija berza na kontinentu. U Africi trenutno radi 23 berze. BDP Obale Slonovače će 2015. najverovatnije porasti 7,9 odsto.
Na trećoj poziji je ekonomska prestonica Maroka Kazablanka poznata po svojoj vodećoj ekonomskoj ulozi u Africi. Veliki broj investicija realizovanih u centralnoj i zapadnoj Africi potiču iz ovog grada. Maroko je druga afrička zemlja po veličini investicija posle Južnoafričke Republike.
Na četvrtom mestu je finasijska prestonica Južnoafričke Republike, Johansburg. Zahvaljujći uloženom naporu vlasti u pogledu smanjenja kriminala, povećanja bezbednosti i izgradnji infrastrukture, Johansburg privlači sve veći broj stranih investitora i poslovnih ljudu iz čitavog sveta.
Prestonica Kenije Najrobi našao se na petom mestu ove liste, ne samo zbog turističke atrakcije, već i zbog povoljne poslovne klime. BDP Kenije 2014. iznosio je 62,7 miliona dolara a očekuje se da će on 2015. biti povećan 6,2 odsto.
Kenija postaje ekonomski model zapadne Afrike. U Najrobiju se nalazi veliki broj lokalnih i međunarodnih preduzeća kao i afričko sedište Svetske banke kao i sedište farmaceutskog giganta Fajzer (Pfizer). Aerokompanija Kenija Erverjz uveliko je doprinela transformisanju Najrobija u glavnog ekonomskog aktera Afrike.
Na šestom mestu je glavni grad Etiopije Adis Abeba poznat i kao politička afrička prestonica.
Ona je sedište Afričke unije.Grad je upravo dobio novu želižnicu što potvrđije nameru vlade da poboljša infrastrukturu u zemlji. BDP Etiopije je prošle gpdine iznosio 49,9 miliona dolara, a ove godine se očekuje da će on porasti 8,5 odsto, posebno zbog povećane ekonomske saradnje sa Kinom.
Na sedmoj poziciji je najveći grad Ugande Kampala sa dva miliona stanovnika poznat i kao "afrički biser".
Otkriće nafte 2006. značio početak pokretanja velikih investicija u ovu zemlju. Turizam je jedan od glavnih izvora prihoda. BDP Ugande raste od 2012. a ove godine se očekuje da će dostići 26,9 miliona dolara.